Encyklopedion

Biogramy autorów Almanachów Biblioteki Literackiej Bezkresu


BCDFGHJKLŁMNOPRSŚTWZ

B

Delta Arsène Neptune – Adrian Baczewski, urodzony 15 grudnia 1998 roku w Lidzbarku Warmińskim. Mieszka we Francji od 2006 roku. Zadebiutował pierwszymi tekstami w liceum, w grupie literackiej, z którą brał udział w regionalnym konkursie elokwencji. W 2015 roku udzielał się w grupie teatralnej z konwencją improwizacji. Zaprezentowano między innymi przedstawienie zatytułowane Labirynt. Przez kolejne dwa lata występował z grupą teatru klasycznego. Grał Seytona w Makbecie oraz Jean Valjean w Nędznikach. Obie sztuki zostały rozegrane na dużej scenie w mieście Rodez, gdzie studiował. W międzyczasie razem z mamą, Izabelą Bazydło, wydał dwa tomiki przez niego ilustrowane, Bajki dla Adasia, które przetłumaczył na francuski oraz Przylądek Jakuba. Rysuje, maluje, wykonuje grafiki komputerowe, zajmuje się też wyrobami z żywicy z naturalnymi dodatkami, tworząc kompozycje sztukatorskie oraz biżuteryjne.

Żona Mężczyzny, matka Czterech Pór Roku, historyk i HR–owiec. Czasem mówi o sobie: jestem pisaniem. Prowadzi na Facebooku fanpejdż Bartnik Olga – Głębia, grupę Głębia dla twórców oraz blog: www.olgabartnik.pl. Pisze opowiadania, miniatury literackie i wiersze. Mieszka w kraju fiordów.

Pseudointelektualista amator, mąż i ojciec. Urodzony w czerwcu 1985 roku w Poznaniu. Autor dziesiątek wierszy publikowanych dotychczas w mediach społecznościowych, antologiach Grafomani Wyklęci (KryWaj, Koszalin 2019), Wiersze z Szuflady (Ridero 2019), Poezja w słowach i obrazach 2 (KryWaj, Koszalin 2020) oraz koncepcyjnym tomie MONODRAM (Sowello, Rzeszów 2020). Stale eksperymentuje definiując tym samym własny styl.

Urodziła się w 1968 roku w Lęborku. Zadebiutowała pisarsko w szkole średniej, w miesięczniku Literatura. W roku 1997 zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Ziemi Lęborskiej za wiersz Ona jak legenda. Rok później zajęła trzecie miejsce w Konkursie Jednego Wiersza, który poświęcony był pamięci Stryjewskiego, za tekst literacki pt. Moje małe miasteczko. W roku 1999 w konkursie organizowanym przez miesięcznik Twój Styl na najpiękniejszy wiersz o miłości, została wyróżniona. W roku 2005 zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Ścieżki słów. Jest również autorką tekstu do hymnu miasta Bartoszyce. Wraz z synem Deltą tworzy stronę artystyczną na Facebooku i wydaje książki, ilustrowane przez niego. Od 2006 roku mieszka na stałe we Francji, pracuje, pisze. Na swoim koncie ma tomiki wierszy oraz almanachy: Przebudzenie, zbiorek poezji Światło, Żołnierze Niezłomni, Muślin, Zwierzenia zwierza oraz tomiki: Zakręcone ścieżki, Iskrząc, Wyprostowani, Bajki dla Adasia, Przylądek Jakuba, Moje miasteczko. Od pewnego czasu zajmuje się korektą literacką. W 2019 ukazała się książka korektowana przez nią pt. Nie płacz, Tereska, autorstwa Teresy Barszcz. W 2020 roku zostanie wydana książka biograficzna, w dwóch tomach, autorstwa Marguerite Christine Świrczewskiej Ego-grafia lub życie polskiej emigrantki, korektowana i redagowana przez Izabelę Bazydło. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z czasopismem Bezkres.

Urodzony w Chojnicach w 1977 roku, 24 grudnia. Mieszka w Tucholi Zielonce pod Warszawą. Zapaleniec szachowy, magister filozofii. Ma na swoim koncie dwa tomiki: Wiersze dla Agnieszki oraz Apokryf. Poeta niepokorny, nietuzinkowy. Brał udział w Almanachu Poezji Intymnej – Muślin. Jego wiersze pojawiają się również na łamach czasopisma literackiego Bezkres.

Urodzona w Warszawie, mieszka na Florydzie. Promuje polską literaturę (m.in. – razem z Anną Marią Mickiewicz – seria wydawnicza Contemporary Writers of Poland). Publikacje: książki i inne rzeczy w języku polskim i angielskim.

Jest poetką i malarką z Warszawy, mieszka w Londynie. Jej wiersze są autobiograficzne i egzystencjalne. Motyw miłości, pożądania oraz egzystencjalnego smutku są motywem przewodnim jej poezji.

Poeta, fotografik (*1947 – †2017) [m.in. właściciel agencji fotograficzno–reklamowej Classic Pictures International w Sztokholmie], antropolog–pasjonat (oddany studiom w tym zakresie na uniwersytetach w Warszawie w Uppsali), także muzyk (swego czasu gitarzysta basowy legendarnego zespołu Poganiacze kotów) i zapalony żeglarz; człowiek balansujący myślą, słowem i obrazem na granicy światów. Na emigracji w Szwecji od 1981 r.; zmarł przedwcześnie (na nowotwór), w Sztokholmie. [Utwory zostały podane do druku przez Tristana Koreckiego za zgodą siostry Autora, p. Grażyny Borowieckiej]

Ma 20 lat, interesuje się poezją, językiem polskim, sportem, muzyką oraz analizą tekstów, szczególnie hip-hopowych. Ukończył technikum logistyczne z innowacją klasy mundurowej. Swoją przyszłość wiąże z policją lub innymi służbami mundurowymi.

C

Jej miastem rodzinnym jest Lublin. Tu się urodziła, wychowała, uczyła. Ukończyła Wydział Matematyki Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Później podyplomowo Pedagogikę i Psychologię. Realizowała się w różnych dziedzinach sztuki, muzyce, tańcu, teatrze studenckim. Po ukończeniu studiów pracowała z dziećmi i młodzieżą. Uczyła, była pedagogiem, terapeutą. Kilka lat po ukończeniu studiów wyjechała na chwilkę z Lublina w Bieszczady. Ta chwilka wciąż trwa. Można ją także spotkać w cudownym mieście w Niemczech – w Aachen. Pracuje tam jako terapeuta. Kochająca życie, wciąż trwa w zachwycie, kochająca ludzi, nieustannie im pomaga. Niezwykle wrażliwa. Pisze sercem. Jej sercem pisanie można znaleźć w tomiku Dotknąłeś mojego serca. Poczułam zapach kwiatów, wydanego przez Wydawnictwo Astrum. Jest w dziewięciu Antologiach wydanych przez to Wydawnictwo. Jej pisanie można również znaleźć w Antologiach Grup Poetyckich: Słowa zamknięte w wersach, Piszę co czuję, Grafomani Wyklęci, Sekrety kobiecej duszy, Ogród zmysłów, Czas na debiut, Talenty i pasje, Kujawski klub przyjaźni, poezji i fotografii, a także w Peronach literackich wydanych przez Krystynę Wajdę – Wydawnictwo KryWaj.

Pochodzi z Kłodzka. Jest poetą, prozaikiem, ezoterykiem. Wydał z Klubem Otwartej Kultury dwie autorskie książki Odmęty tożsamości, Błysk i inne opowiadania oraz antologię dla dzieci Cudowne zwierzaki i przyjaciele.

Urodziła się w Jędrzejowie. Od szesnastu lat mieszka w Klonowie. Mały Klonów otoczony lasami, u podnóża Łysogór stał się jej zieloną dziuplą. Tu razem z mężem realizują swoje marzenia. On zbudował korty, ona ma swoją dziuplę i pisze. Inspirację daje codzienne życie, piękno przyrody, ale także losy ludzi. Autorskie wiersze mają bardzo różne formy: począwszy od tradycyjnych strof, poprzez wiersz biały aż po zabawę słowem np. brachykolon, tautogram, akrostych czy palindrom. Aktywna w kilku internetowych grupach poetyckich, jest współautorką antologii: Zimowe impresje KPN, Poeci niezależni, Nic bez ciebie mamo – wyd. KryWaj, Przemijanie KPN, Zanim nadejdzie burza – wyd. ASTRUM, Zanim zabierze nas wiatr – ASTRUM, Serca natchnione – wyd. Czas na debiut, Na krawędzi słów KPN–KryWaj, Gdyby nie ty, tato – KryWaj. Pisanie wierszy daje jej nową przestrzeń do samorealizacji.

D

Autor książek: Naśmierciny, Animavilis, Grobbing, Naśmierciny i inne opowiadania, Z życia Dr Abble, Anomalia, Ucieczka i Nie w inność. Jedna z jego powieści (Ucieczka) ukazała się w tym roku w USA i w Hiszpanii. Ukaże się też niedługo w Niemczech. Również powieść Anomalia ukaże się w tym roku w USA i Hiszpanii. Jego opowiadania były tłumaczone na wiele języków i publikowane w magazynach i antologiach w takich krajach jak: USA, Słowacja (w magazynie PLAYBOY), Czechy, Węgry, Rosja, Niemcy, Włochy, Anglia, Hiszpania, Izrael, Brazylia, Meksyk i Argentyna. Na podstawie jego drabbli reżyser Błażej Kujawa nakręcił film krótkometrażowy Anioł (2013 – Polska) z Anną Muchą w roli głównej: https://vimeo.com/68994532. Pomagał również przy nagradzanej na festiwalach animacji Wełniaki Joanny Polak. Napisał też scenariusz na długi metraż pt. Paczka. Został wyróżniony w konkursie. Ostatnio pracował jako scenarzysta pełnometrażowej wersji projektu filmowego Angel.A (SF): Aktualnie w USA ruszają przygotowania do nakręcenia filmu Brrrother na podstawie jego opowiadania (Producent: Salute The Moon Productions, LLC) Filmy na podstawie jego opowiadań: Phantom (2019 – Anglia), At psychiatrist (2019 – USA), Monkeyfication (USA – 2019) i Together (2019 – Holandia).

Urodziła się w 1946 roku, w Olsztynie. Od 1987 mieszka na stałe w Niemczech, obecnie we Frankfurcie nad Menem. Jest pisarką, poetką, malarką i dziennikarką społecznościową. W utworach swoich prezentuje refleksje na temat życia i ludzkiego losu. Jej utwory w prozie i w poezji były wielokrotnie wyróżniane w konkursach literackich. Od kilkunastu lat bierze czynny udział w życiu artystycznym: w warsztatach twórczych, plenerach i wystawach: w Polsce, Niemczech i Hiszpanii. Poezję publikuje na stronach eMultipoetry.eu. Jej miniatury poetyckie wyświetlane były wielokrotnie w projekcie „wiersze na murach” – w Krakowie na Brackiej 1. Debiutowała w 1991 roku, opowiadaniem w książce Cudzoziemski mąż, Wyd. Polonia, Warszawa. Następna publikacja to książka pt. Wygrać siebie, ukazała się w 1995 roku, w Wyd. Arboretum – Wrocław. Od roku 1995 wydała drukiem dziesięć pozycji książkowych w prozie i poezji. Publikuje również na kilku portalach literackich eseje i opowiadania. Jej biogram znalazł się dwukrotnie w Encyklopediach Polonii Świata pod red. Zbigniewa Piaska, w latach 2014 i 2020. Odznaczona Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Urodzona w 1982 roku. Historyk, absolwentka studiów doktoranckich, publicystka, pisarka, poetka, dziennikarka, korektor i edytor tekstów. Laureatka licznych konkursów literackich, poetyckich, fotograficznych oraz kulinarnych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Propagatorka i ambasadorka DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska. Animatorka lokalnej kultury i krzewicielka regionalnej tradycji. Działaczka Stowarzyszenia Pacjentów Po Przeszczepie Szpiku Kostnego w Katowicach oraz Fundacji Lokujmy w Dobro, członkini Myślenickiej Grupy Literackiej Tilia, Klubu Literackiego Rubikon, Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago oraz portalu E–literaci – pokoje współczesnej literatury pięknej. Wiersze Katarzyny Dominik są publikowane nie tylko na portalach społecznościowych, w antologiach grup literackich, ale także tłumaczone są na języki: angielski, niemiecki, włoski i rosyjski. Z zawodu historyk, ale z zamiłowania pisarka. Autorka licznych publikacji naukowych i historycznych. Od wielu lat propagatorka swojego rodzinnego miasteczka Dobczyce, na temat którego pisze wiersze i opisuje jego historię, tę znaną, jak i jeszcze nieodkrytą. Wierzy, że każdy nowy dzień to kolejna szansa na lepsze życie. To „dziewczyna z sąsiedztwa” – zawsze uśmiechnięta, wiecznie w drodze, z plecakiem na ramieniu. Przyjaciele poeci nazywają ją Haśką (Halszką), Haliną Poświatowską XXI wieku. Swoją przygodę z poezją zaczęła od wydania tomiku zatytułowanego Dobczyckiej poezji czar – wiersze zebrane (2012). W kolejnych latach wydała: Kropla krwi – życia bezcenny dar (2013), Słowa zaklęte w poezji… (2014), Moje Eldorado (2016), Nie umykaj… (2016), Droga do Emaus (2017), Są słowa (2017), Elizjum (2018), Exodus – wewnętrzna emigracja (2019), Nowe Jeruzalem (2020), Język Babilonu (2020).

F

Opowiadaczka, animatorka kultury, edukatorka, recenzentka (Nowe Książki), wieloletnia redaktorka książek i innych publikacji (obecnie związana w tym charakterze z Mazowieckim Instytutem Kultury/Narodowym Centrum Kultury), niegdyś także dziennikarka (Wieś i Rolnictwo – periodyk IRWiR PAN). Współzałożycielka (1997) i po dziś dzień aktywna członkini Stowarzyszenia Grupa Studnia O. – pierwszego w Polsce profesjonalnego ansamblu opowiadaczy, prowadzącego przedsięwzięcia edukacyjne i animującego działania parateatralne, skierowane do różnych grup wiekowych. Uczestniczka, a ostatnio koordynatorka warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania (którego ostatnia, 15 edycja odbyła się w internecie). Stworzyła wiele widowisk narracyjnych dla dorosłych i dla dzieci; ważne ich lejtmotywy to lokalna tożsamość, pamięć i zapomnienie (Węgrów, Zgierz, Kazimierz i wiele innych). Prowadzi autorskie warsztaty sztuki opowiadania dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych: nauczycieli, muzealników, bibliotekarzy, rodziców i wszystkich zainteresowanych sztuką opowiadania. Koordynatorka wielu programów edukacji artystycznej (np. Mali Ambasadorowie – adresowanych do dzieci o podwójnej tożsamości kulturowej; Harfa Papuszy – spektakl i płyta nagrana z dziećmi o romskich korzeniach). W swoim opowiadaniu łączy literaturę, baśń i narracje osobiste tudzież historyczne (m.in. Pamiętnik Blumki, Cztery strony czasu, Mali Sindbadzi. Dzieci w drodze, Tajemniczy ogród). Współzałożycielka Fundacji Muszelka, pod której szyldem prowadzi działania edukacyjne w duchu głębokiej ekologii i warsztaty sztuki opowiadania (książkowym owocem tej działalności są wydane w 2016 r. Opowieści Ziemi). Występowała na międzynarodowych festiwalach sztuki opowiadania – m.in. w Walii, Grecji i Szwecji, jako uczestniczka międzynarodowego projektu MYTHOS. W ostatnim czasie coraz częściej i chętniej spełnia się także jako poetka.

G

Pisarz – inżynier – marynarz. Można go znaleźć na stronie: michal-gondek.pl. Rok 2019 był dla niego rokiem wyjścia z szuflady. Uczestniczył w warsztatach z artystą, scenarzystą i dramaturgiem Szymonem Jachimkiem. W 2021 r. wydał swoją pierwszą książkę w cyklu Chybajki – historie o zwierzakach (czego kolejnych sześć serii czeka na zilustrowanie).

Rocznik 1971. Urodzony w Łodzi, mieszkaniec wielu miejscowości. Poeta. Autor trzech tomików wierszy: Krok po kroku (2011, Miniatura), Jesienią zakochani (2017, Miniatura), Szepty wiatru (2018, Miniatura). Redaktor naczelny, założyciel (2019, Poznań) oraz wydawca pisma literacko-artystycznego Bezkres. Wyróżniony w konkursie im. Jeana Genet’a (2009 r.). Od 2017 r. prowadzi projekt Człowiek z sąsiedztwa – znany nieznany: wywiady poetyckie podejmujące temat warsztatu pisarskiego poety.

H

Zawodowo pisze kiepskie fabularnie korporacyjne emaile, z zamiłowania prozę, z przekory poezję, hobbystycznie wywiady ze sławami (m. in. z Joakimem Brodén z zespołu Sabaton). Pisarzem siebie nie nazwie, ale wygrało mu się w konkursach literackich: Pigmalion Fantastyki, Fantazje Zielonogórskie, łącznie dziewięć wyróżnień. Zupełnie przypadkiem znalazł się w jednej antologii z Radkiem Rakiem, trochę mniej przypadkowo z m. in. Kathe Koja, Johnem Langanem i Jonem Padgettem w Snach umarłych. Publikował w antologiach, czasopismach i internecie (Bezkres, Biały Kruk, Bankier.pl). Wieloletni redaktor naczelny nieistniejącego już Palmtop.pl, były dziennikarz i zawodowy bloger. Pierwsze szlify zdobywał jako stażysta w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta RP wielu prezydentów temu. Bibliotekarz i ekonomista z wykształcenia. Zawodowo zajmował się e-Learningiem, analizą Big-Data, projektami IT, procesami, zarządzaniem treścią, obecnie Account Operations Manager.

Urodzona w 1972 r. w Żyrardowie. Matka dwójki dzieci z niepełnosprawnością. Pisze od młodzieńczych lat. Publikowała między innymi w prasie literackiej, Antologii Ziemi Żyrardowskiej, Metaforach Współczesności, Żyrardowskich Zeszytach Literackich.

Zaczął swoją przygodę z poezją stosunkowo niedawno, bo w roku 2013, ale z prawdziwym impetem, najpierw na światowych stronach w języku angielskim. W kilku grupach anglojęzycznych jest administratorem, między innymi w Poetry Universe, The River of Poetry, Poetry Critique i Poetry Legends. Od lutego 2017 roku jest członkiem polskich grup poetyckich Kształty Słów, Peron literacki i kilku innych, w których próbuje z rozmachem pisać poezję w języku polskim, z sukcesem. W grupie Symfonia Poetów, Pisarzy i Artystów jest administratorem. Publikował w dwóch antologiach Wydawnictwa Astrum oraz trzech antologiach Wydawnictwa KryWaj. W języku angielskim ma opublikowaną swoją poezję między innymi w takich dziełach jak Magnus Opus, Quo Vadis czy Heartbeat. Jest członkiem honorowym Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów, Autorów, Dziennikarzy i Prawników Virtualia Art. Zainicjował Boski Chór i następujące kolejno tomy znane pod nazwą NUVONALIS, obok Konrada Stawiarskiego i Kasi Dominik. Tadeusz jest autorem zbiorowego dzieła ORFEIDA, autorskiego dzieła SYMFONIA POLSKĄ ZWANA. Uczestnik Warszawskich Targów Książki’2018, promujący Boski Chór. Zdobył również I miejsce w konkursie: Czy to gwarą, czy polszczyzną, nasza mowa jest ojczystą w Domu Polonijnym we Wrocławiu. 5–go października 2019 roku wziął udział w występie w legendarnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie, którego był współorganizatorem razem z Yvette Popławską i Konradem Stawiarskim. Jego wiersze są również opublikowane w światowym Spillwords.

J

Z domu Chojnowska, poetka i twórczyni rękodzieła artystycznego, urodziła się w roku 1982 w Warszawie. Od roku 2009 mieszka i pracuje w Düsseldorfie w regionie Nadrenii–Westfalii w Niemczech. Wiersze Klaudii Natalii Jaissle ukazały się w wielu czasopismach i antologiach w kilku językach. Autorka stworzyła cykle wierszy oraz esejów, które znalazły się w następujących zbiorach: Krople & Pomiędzy – IBiS. Warszawa 2015; Widok / Ausblick / Vue / Panorama – zbiór wierszy w języku polskim, niemieckim, francuskim i włoskim: IBiS. Warszawa 2017; Paleta barw / Colorpalette – zbiór wierszy w języku polskim i angielskim: IBiS. Warszawa 2018; Odcień & Eseje / Hue & Essays – zbiór wierszy i esejów w języku polskim i angielskim: MICHALINEUM. Marki 2018; Promień / Lichtstrahl – zbiór wierszy i utworów w języku polskim i niemieckim: MICHALINEUM. Marki 2020. Jaissle Klaudia Natalia w 2010 roku zaczęła tworzyć obrazy z cyklu Gwiezdny pył powstałe z kolorowych koralików wyszywanych na tle z tkaniny. Pokazała je na wystawach Prezentacje Plastyki Mareckiej w roku 2011, 2013 i 2019 w Mareckim Ośrodku Kultury w jej rodzinnym mieście w Markach koło Warszawy.

Wokalistka jazzowa. Pisze zarówno wiersze, jak i prozę. Współzałożycielka Pisarskiej Kafejki (pisarskakafejka.pl), platformy, na której nie tylko umieszcza swoje teksty, ale i zaprasza do publikowania na jej stronach inne osoby piszące. Jej najnowszy projekt to pisanie dedykowanych bajek dla dzieci. Pasjonatka ogrodów, hobbistycznie zajmuje się malarstwem. Prywatnie szczęśliwa żona i matka dwójki dzieci.

Bliźniak z urodzenia, artysta z zamiłowania, rzemieślnik z konieczności. Były malarz, rzeźbiarz i saksofonista. Współzałożyciel Pisarskiej Kafejki (pisarskakafejka.pl). Piszący od wczesnych lat młodzieńczych, gdy nadrukowana liczba w kalendarzu, określająca dany rok, miała jeszcze jedynkę z przodu. Jako doświadczony fotograf, spoglądający na ludzi okiem obserwatora, zarówno przez wąski, jak i szeroki kadr, stara się dostrzec tyle prawdy w tej wersji rzeczywistości, ile tylko można. Ale nie więcej, niż da radę znieść umysł i jaźń, bez kupowania biletu na wyprawę w zacieśniającą się spiralę szaleństwa. Autor fraszek, bajek, opowiadań oraz powieści, której chwałę i splendor oddał pseudonimowi. Nieznający znaczenia słowa „nuda” przedsiębiorca, kochający wolność oraz nienawidzący głupoty i niesprawiedliwości. Prywatnie raz pogodny, raz obojętny. Spełniający się codziennie mąż cudownej kobiety i ojciec dwójki wolnych duchem dzieci.

Z wykształcenia terapeuta zajęciowy i dziennikarz. Prywatnie żona i matka, a dla swojego jedynego syna nauczyciel domowy. Kocha czytać do tego stopnia, że zawsze w jej plecaku znajduje się książka. Miłośniczka kultury, uwielbia malarstwo, teatr, kino i filharmonię. Jednak jej największą pasją są podróże. Wraz z mężem i synem podróżuje po całej Polsce i Europie – najchętniej, o ile to możliwe, pociągami. W podróży nie boi się wyzwań. Uzbrojona w nieodłączny kubek termiczny i książkę oraz przewodniki i mapy wsiada wraz z rodziną do pociągu by odkryć to, czego oczy jeszcze nie widziały.

Urodzona 22.11.1993r. w polskiej rodzinie w Petersburgu. W 2000 roku przeprowadziła się do Polski i zamieszkała we Wrocławiu. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim oraz psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się i działa na wielu polach kultury. Zakochana w teatrze Tadeusza Kantora i architekturze przedwojennych, wrocławskich kamienic. Swoją poezją dotyka takich tematów jak konsumpcjonizm, dialog człowieka z otaczającym go miastem i seks. Publikowała m. in. w Babińcu Literackim. Mówi, że uprawia postromantyzm w postczasach, a jej inspiracją do działania jest postać Fridy Kahlo. Jest weganką i każdemu poleca!

K

Urodziła się i mieszka w Radomsku. Zakochana w poezji,  malarstwie i fotografii, zauroczona magią chwili , czasu bycia i przemijania, zmierzyła się z tworzeniem. Publikuje w licznych almanachach, antologiach i czasopismach. Członkini Stowarzyszenia Literackiego Ponad, założycielka grupy poetyckiej ZAMYŚLENIE, jak również Salonu Poezji Inaczej. Kocha sztukę, poezję, muzykę, piękne krajobrazy, chwile zamyślenia, uwielbia uśmiech na twarzach swych podopiecznych od dzieciaka do seniora, prowadząc Radomszczański Uniwersytet III Wieku. Pisze wiersze, opowiadania, bajki i Ikony, prozę, trochę rysuje i maluje. Zainteresowania: literatura, muzyka, film, komputery, fotografia, rękodzieło wszelakie, malarstwo. Autorka książek: Słowa różą pisane, Zamyślenie, Wakacyjna przygoda w różowych okularach, Jasełka i opowieści na Boże Narodzenie, Życie zapisane w słowach, Niepewność, Ten Czas, Zaczarowane bajki babci Ewy, Płomień w cieniu, Kim są jeże, Szczęśliwi na 100 %, Ulotna jak anioł, Radomszczańskie perły powiatu (tom I & II).

Ur. 10.04.1937, z pochodzenia lwowianka, od wielu lat związana trwale z Opolszczyzną. Absolwentka WSP w Opolu, kier. Fizyka, podyplomantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma za sobą różnorodne doświadczenia zawodowe oraz amatorskie – artystyczne. Obecnie na aktywnej emeryturze. Ciekawostka: jest matką perkusisty znanego Zespołu TSA, Marka Kapłona. Pisze z potrzeby serca. Wcześniej niektóre swoje utwory prezentowała amatorsko w formie melo– i recytacji, piosenek oraz okolicznościowych dedykacji. Nazywa to skromnie „wierszowaniem”. Od maja 2018 r. swoje utwory (poezja i proza) udostępnia głównie na FB i z tego czasu pochodzi gros jej twórczości. Od 2020 roku także w czasopismach Bezkres i Nasze Besko. Należy do kilku grup poetyckich (Współcześni Poeci Polscy, Mistrzowie Słowa – poezja i proza, Solidarni Artyści, Salamander – kuźnia słowa, Akademia Poetyckiej Nieskończoności, i in.). Wiersze, opowiadania i eseje autorki charakteryzuje dojrzała niebanalna refleksja, wrażliwość emocjonalna, duchowa i społeczna, głębokie rozumienie życiowych problemów, zachwyt pięknem przyrody, fascynacja kosmosem. Cechuje je przystępność i melodyjność narracji. Niektóre utwory to gotowe teksty do wyśpiewania. Uzupełnieniem są sentencje i fraszki – dowcipne i pikantne. Obecnie jest na etapie przygotowania do druku swojego tomiku wierszy pod roboczym tytułem Obserwatorka życia, czyli wierszowane widzenia świata.

Absolwent socjologii i rachunkowości, pisze opowiadania oraz haiku. Mieszka w Gdańsku i lubi to miasto.

Urodził się w 1961 roku w Dębicy (woj. podkarpackie). Poeta, plastyk i nauczyciel. Debiutował w 1978 roku pod okiem krakowskiego poety Tadeusza Śliwiaka jako siedemnastolatek, tomikiem poezji pt. Księżycowy sen. Dziś swoje utwory publikuje w Polsce, USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jest autorem i współautorem 50 książek (5 tomików i 43 antologii i 2 albumów poetyckich), 2 płyt CD i licznych publikacji prasowych oraz zdobywcą nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach literackich. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, wielokrotnie gościły w audycjach radiowych i programach telewizyjnych w Polsce i USA. Ma na swoim koncie liczne spotkania autorskie w Chicago i Milwaukee – USA. W Polsce, w ostatnich latach twórczość poety była prezentowana między innymi: na Salonie Artystycznym Beaty Anny Symołon i w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, wieczorach poetyckich Alma zaprasza w Krynicy Zdroju i na koncercie 9 muz – Virtualia Art. w Warszawie. Od 1998 r. tworzy na emigracji w USA. Uczy młodzież klas licealnych w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej–Curie w Chicago. Interesuje się sztuką, fotografią, przyrodą, podróżami oraz życiem i kulturą Indian Ameryki Północnej. Jest członkiem ZLP w Chicago i Polish American Poets Academy w New Jersey.

Polska poetka, psycholog, muzyk, muzykoterapeuta. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT), Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym (PTBST), Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Autorka artykułów w monografiach i czasopismach naukowych z dziedziny psychologii, psychologii muzyki i muzykoterapii. Współautorka tomików poetyckich pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP/ O. Warszawa II): Pod krzewem bzu spisane (2020), Zaszumiało fiołkowo (2020), w Międzynarodowej Antologii SAP/ O. Warszawa – Van Gogh wiedział (2020), w Międzynarodowej Antologii Grupy FB SatyraKwarantanki (2020), Polne wianki (2020). Współautorka antologii poetyckiej Być poetą pod red. R. Mierzejewskiego (2020); Cud nad Wisłą (2020), Przed i powojenna nasza kronika (2020), Nasze miejsca na ziemi (Ourplaces on the earth) (2020), W PAN DE MI i (In Pandemic) (2020) pod red. J. Wielogórskiej (SAP/ O. Żyrardów; Wiersze sercem pisane ed. XV, pod red. L. Tkaczyk, Wydawnictwo Astrum (2020); Zwierzenia zwierza – Biblioteka Literacka Bezkresu (2020); Our Poetry Archive V-6N-11; Drum of Life, Collection of Poems (Nov, 25, 2020). Wyróżniona w konkursach poetyckich i artystycznych (2016, 2018, 2019, 2020r.). Laureatka kilku konkursów literackich (2018, 2019, 2020r.). Wydała dwa tomy poetyckie: Portrety w polifonii oraz Pisane Mazowszem.

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim oraz doradztwa zawodowego i personalnego Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W 2017 roku otrzymała tytuł Kobiety Niezwykłej za kreatywność, empatię i pasję, która inspiruje innych. Autorka baśni i bajek dla dzieci. W 2018 roku opublikowała zbiór utworów pt.: Cztery pory baśni. Współpracuje z Epea. Pismo literackie. W 2019 r. jej utwory liryczne znalazły się w Antologii poetów polskich. Modlitwa o miłość. W 2020r. kolejne wiersze opublikowała w Antologii Poezji Serca natchnione oraz Antologii Poezji. Piękno słowa. Wiersz Ukłon i śmiech został wyróżniony w XXI Ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza. Od lipca 2020r. współpracuje z czasopismem literackim Bezkres, gdzie publikuje wiersze.

Mieszka w Warszawie. Literaturą interesuje się od wczesnych lat młodości. Jej liryczne wiersze ukazują się w książkach i czasopismach w kraju i za granicą. Współautorka białych kronik, piętnastu antologii (w tym kilku międzynarodowych) oraz czterech almanachów haiku. Uczestniczka polskiej szkoły klasycznego haiku, w PSH od 2016 roku. Autorka prozy współczesnej pt. Krótkie opowiadania na granicy świateł i cieni oraz trzech zbiorów poetyckich: Kuluary życia (2015), Liście szeleszczą na wietrze (2019) i Zielone meandry (2020). Jej motto: Nie ma lustra, które by lepiej odbijało człowieka niż jego słowa (Juan Luis Vives).

Ur. 1984r. w Nowej Soli (woj. lubuskie). Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego. W wolnej chwili fotografuje i jeździ rowerem. Publikował między innymi w sZAFie, Nowych Myślach i Bezkresie. Pojawia się także w przestrzeni internetowej. W 2013, 2015 i 2019 roku ukazały się jego tomiki poetyckie Rozszczelnienie, Skrawki i Wagony do ciszy. Aktualnie mieszka w Krakowie.

Wł. Damian Majk – urodził się w maju 1999 roku w Elblągu. Ukończył profil dziennikarsko–lingwistyczny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Grunwaldu w Pasłęku. Obecnie studiuje filologię polską na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim w Olsztynie. Poezją zajmuje się od 14 roku życia, od listopada 2019 roku jest poetą Ostrołęki Literackiej. Również od 2019 roku przeprowadza badania literaturoznawcze, w październiku 2020 roku objął funkcję przewodniczącego Koła Naukowego Literaturoznawców UWM w Olsztynie, wcześniej będąc aktywnym jego członkiem. Do zakresu zainteresowań literackich zalicza mitologię grecką, romantyzm, motywy neoromantyczne i filozoficzne, pozytywizm, poezję współczesną oraz literaturę Warmii i Mazur. W wolnym czasie lubi spotykać się z przyjaciółmi, aby porozmawiać na różne tematy ze świata kultury, literatury i polityki. Ukochał Olsztyn, teatr, jazz i język włoski. Jest bliski stoicyzmowi.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem figuratywnym i abstrakcyjnym, rysunkiem, plakatem, projektowaniem graficznym, sztuką konceptualną. Równolegle zajmuje się pisaniem. Ma za sobą wiele lat działalności dziennikarskiej, poetyckiej i prozatorskiej. Kurator i pomysłodawca festiwalu Słowo, litera, znak – Festiwal litery, łączącego środowiska artystów wizualnych i ludzi pióra. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym, biorąc udział w licznych wystawach, plenerach, akcjach artystycznych w kraju i za granicą. W 2018 roku otrzymała honorową odznakę Zasłużony dla kultury polskiej. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pisze różnorodne formy piśmiennicze. Przekłada co najmniej od czasów licealnych. Z wykształcenia – (częściowy) aktor, teatrolog i anglista. W latach 90-tych prowadził w radiowej Dwójce autorskie cykle audycji o muzyce niemieckiej wczesnego baroku (organowej i wokalno-instrumentalnej). Epizodycznie prowadził konwersatorium podyplomowe na UW. W dorobku-urobku ma sporo tłumaczeń i przekładów: multum efemerycznych (bo i komercyjnych, i ustno-konferencyjnych), ale i tych zamkniętych w formę książkową, albo czasopiśmienną (polsko– i angielskojęzycznych; m.in. trzytomowa monografia A History of Polish Intelligentsia [Dzieje inteligencji polskiej] pod red. J. Jedlickiego). Oprócz Bezkresu publikował jako autor i tłumacz m.in. w anglojęzycznej edycji magazynu Polska, kwartalniku humanistycznym Ogród (tam – pierwodruki kilku zamieszczonych tutaj przekładów z poetów angielskich): to na początku lat 90.; później – np. w Tytule Roboczym. Jest współautorem (wraz z Andrzejem Pańtą i Marią Danilewicz Zielińską) książki Nowe Jeruzalem: mistyka, herezja, nawiedzenia (Biblioteka „Metafory”, Bydgoszcz 1995). Wśród ważniejszych dokonań przekładowych jest książka Anny Politowskiej Rosja Putina (2 wydania), a także przełożone XVIII-wieczną angielszczyzną Ustawy Komissyi Edukacji Narodowej dla Stanu Akademickiego i na szkoły w krajach Rzeczypospolitej przepsane”/„ The Statutes of the Commission of National Education as Prescribed for the Academic Estate and for the Schools in the Lands of the Commonwealth z 1783 r. (wydanie trójjęzyczne polsko-litewsko-angielskie). Poezję (angielską, łacińską, rzadziej niemiecką; tudzież polską – na angielski) przekłada od ponad trzydziestu lat.

Urodzona w Poznaniu, od lipca 2001 roku zamieszkała w Mediolanie. Ukończyła wyższe muzyczne studia magisterskie, jest pisarką i poetką polsko–włoską, dziennikarką freelance, tłumaczką, organizatorką i prezenterką wydarzeń kulturalnych. To także ideatorka i koordynatorka kulturalnego programu cyklicznego Verseggiandosottogliastri di Milano – Poetując pod gwiazdami Mediolanu. Tworząc we Włoszech, otrzymała wiele prestiżowych krajowych i międzynarodowych nagród poetyckich. Wydała dziesięć zbiorów poezji, jej liryki znajdują się w wielu prestiżowych antologiach, m.in. Novecento non più. Verso il Realismo Terminale / To już nie 1900. W kierunku Realizmu Terminalnego z listem wprowadzającym Guido Oldaniego, Tajemnica truskawek /Il segretodellefragoleLietocolle. Jej teksty opublikowane zostały w licznych włoskich przeglądach literackich (Euterpe, Bibbiad’asfalto / Asfaltowa biblia, La presenza di Èrato / Obecność Erato, Poetry Dream Antonio Spagnuolo, LiburniArte e Cultura / Liburni Sztuka i Kultura, Words Social Forum, Partecipiamo. it / Uczestniczymy.it, Letteratura al femminile / Literatura po kobiecemu, Nova). Uczestniczyła w Festiwalu Aldy Merini w Mediolanie, Międzynarodowym Festiwalu literackim Bookcity (2016, 2017, 2018), w spotkaniu Europa jest dla kobiet/ l’Europa è per le donne organizowanym przy współpracy z Parlamentem Europejskim w Mediolanie, w Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim FIPM, w licznych wystawach sztuk literackich i wizyjnych, wśród których zaznaczyć należy Circuiti Dinamici w Mediolanie i Avalon in arte w Salerno. Jej twórczość w języku polskim znajduje się w zbiorze tematycznym Boski chór, tom 10, część 3 (2019, Lulu USA), Kawiarenka poetycka 5 (Wydawnictwo KryWaj, Koszalin 2019), Miłość w czasach Fejskultury (Wydawnictwo Nowatorja, Łódź, w obecnej publikacji). Oficjalny Rzecznik i Ambasador nurtu artystycznego o nazwie Realismo Terminale / Realizm Terminalny na Polskę.

Przygodę ze słowem „na poważniej” rozpoczął w 2018 roku. Wiersze traktuje jak spowiednika i przyjaciela, który pomaga trwać pomimo życiowych ciemności. Jego wierszydła, jak sam autor je nazywa, przeważnie przesiąknięte są smutkiem, tęsknotą i bólem. Nie brakuje jednak wersów frywolnych czy odwołujących się do świata baśni. Wiersze publikuje na stronie autorskiej Czasem takie myśli nawlekają mi słowa – DRPK – Darek Kowalski oraz w kilkunastu grupach poetyckich. W wersji papierowej jego wiersze można przeczytać w antologiach: W pajęczynie wspomnień, Przemijanie, Almanach Poezji Niezłomnej oraz w czasopiśmie literacko-artystycznym Bezkres. Parę strof można było wysłuchać w audycjach poetyckich Pióro Feniksa w radio Guardian.

Urodziła się w 1983 w Lipnie. Ukończyła filologię polską i filozofię na UMK w Toruniu. Pracowała w Publicznym Gimnazjum w Suminie jako nauczyciel języka polskiego. Pracowała w Szkole Branżowej Start we Włocławku. Debiutowała w Gazecie Lipnowskiej. Jej wiersze znajdują się w zbiorku Lipnowskiej Grupy Literackiej z okazji 25-lecia Wiersze LGL 2014 r., w antologii ogólnopolskiej Majstersztyk chleba Warszawa 2019, w zbiorze Po kujawsku kochać, czy być kochanym; Krukowiak 2016. Nagrała teksty na płytę CD Wiersze. Lipnowska Grupa Literacka; Lipno 2015. Jej utwory znajdują się też w ostatniej antologii LGL na 30-lecie Poczta głosowa sumienia; LGL Lipno 2019. W 2020 wydała tomik poetycki Filozofka Wąbrzeźno 2020. Jej wiersze pojawiły się też w prasie min. w Specjalnym Kurierze Okolicznościowym nr.4; Skępe 2020 oraz piśmie literacko-artystycznym Bezkres; IX 2020. Od kilkunastu lat jest aktywnym członkiem Lipnowskiej Grupy Literackiej. Obecnie mieszka w Woli.

Urodziła się 21 września 1990 roku, od zawsze mieszka w Olsztynie. Już jako dziecko interesowała się literaturą, w szczególności poezją. W dotychczasowym życiu udało jej się wygrać parę konkursów poetyckich. Przez jakiś czas współpracowała z czasopismem Akant. Tworzenie poezji traktuje przede wszystkim jako swoistą psychoterapię. Jej wierszami stara się ujarzmić targające nią demony. Oczywiście, fakt, że jej teksty znajdują swoich czytelników, motywuje ją do dalszego tworzenia.

Niepozorna kobieta o pięknym sercu. Jej poezja to spowodowane chorobą, zakorzenione w codzienności czyste emocje. Jej wiersze ukazują walkę, zwycięstwo nad alter ego, które bywa mroczne i zepsute. Jednak tak jak w bajkach, również w jej życiu zwycięża dobro, a złe emocje zostają uśpione.

Absolwentka filmoznawstwa i polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka esejów i recenzji filmowych i literackich, publikacji historycznych, realizatorka reportaży telewizyjnych. Autorka książek poetyckich: Inni Bogowie, Kot Wittgensteina i inne wiersze, Ciasteczka z ironią oraz zbioru opowiadań dalEKOwzroczność. Jej opowiadania i wiersze były publikowane w Helikopterze, na portalu Pisarze.pl, w Gazecie Kulturalnej, Lirydramie, Wyspie, Dzienniku Polskim, Nowych Myślach, BregArcie, Babińcu Literackim”, Lamelli”, Szufladzie.net, Poezji Dzisiaj, Metaforze Współczesności, Akancie, Wytrychu, Bezkresie, w Magazynie Horyzont, Whisper of Sofly – Yearly Anthology of Poetry (Vol 2), Contemporary Writers of Poland. On Life’sPath, na portalu Spillwords.com oraz w licznych antologiach i almanachach. Kilkukrotnie zauważona i wyróżniona w konkursach poetyckich. Mieszka w Krakowie.

Poetka słowoczuła i krytykoodporna, niezmiennie pod wrażeniem ogromu możliwości znalezionych w poezji, by patrzeć na świat; mama dwóch nastolatków, anglistka.

L

Mieszka i pracuje w Zduńskiej Woli. Jej wiersze publikowano w prasie literackiej, licznych antologiach, telewizji, internecie w kraju i za granicą. Jest również tłumaczką, autorką fraszek, tekstów piosenek, artykułów podróżniczych i publicystycznych. Stale współpracuje z kwartalnikiem literackim Wyspa i magazynem Nasze Sprawy. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich, członek Związku Literatów Polskich i Klubu Literackiego Topola w Zduńskiej Woli. Wydała zbiory poetyckie: List, Siódme morze niepokoju, Z koronki i kurzu, Zapach dotyku, Kochanie (zbiór erotyków ze wstępem Ernesta Brylla), Psia krew, Jutro to najpiękniejszy dzień tygodnia, Za drzwiami świata (książka podróżniczo-poetycka), Lillie.

Poetka, animatorka kultury. Organizatorka i pomysłodawczyni dwóch edycji Biesiady Poetyckiej w Kobylnicy oraz siedmiu edycji konkursu poetyckiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze Słupska i powiatu słupskiego. Autorka trzech tomików poetyckich: Żona Beduina (Bydgoszcz 2011), Szept i Przestrzeń (Warszawa 2014), Anturaż (Poznań 2019). Jej wiersze znajdują się w almanachach pokonkursowych, antologiach polskich i międzynarodowych. Publikowała w czasopismach kulturalnych i społecznych na terenie Polski i Europy. Jej twórczość była tłumaczona na angielski, rosyjski, portugalski, hiszpański, białoruski. Wiersze publikowała w antologiach i czasopismach: Topos, Akant, LiryDram, Poezja Dzisiaj, Angora, Mroczna Środkowo-Wschodnia Europa, Kontury, Powiat Słupski, Pegaz Lubuski, w czasopismach hiszpańskich, m.in. ALHUCEMA Revista Internacional de Teatro y Literatura nr 40/ 2020, Luz Cultural Magazine de Informacion Cultural 12 jenero, 2020 (Hiszpania), a także na literackich stronach i blogach internetowych. Uczestniczyła w wielu spotkaniach twórców, polskich i międzynarodowych festiwalach literackich, m.in.: Festiwal Poezji Słowiańskiej w Warszawie (2012–2013), Międzynarodowy Festiwal Poezji w Olhao, Portugalia (2019), Festiwal Poetas en Mayo w Hiszpanii (2020). Członkini Gdańskiego Klubu Poetów i Grupy Literycznej Na Krechę, Grupy Poeci znad Słupi. Stypendystka prezydenta Miasta Słupska w dziedzinie kultury w 2011 roku oraz Starosty Słupskiego w 2020 roku na wydanie antologii poezji polsko–portugalskiej pt.: Azulejo chabrem ubrane/Azulejovestido com centaureas (Warszawa2020). Otrzymała Brązowy Medal Senatu RP za działalność na rzecz kultury w Polsce 2013r. Trzeci tomik Anturaż, wydany po polsku, angielsku i częściowo po portugalsku, miał swoją promocję w Portugalii we wrześniu 2019 w Tavirze, w Portugalii. W marcu 2020 roku zajęła 3 miejsce w kreatywnym konkursie portugalskim Concurso de Poesia TASE 2020 prezentując swój wiersz i realizując projekt prezentacji wiersza portugalskiego poety. Internetowa strona Katariny Lavmel w języku polskim, portugalskim, hiszpańskim, rosyjskim, angielskim i białoruskim www.katarinalavmel.com, prezentuje jej autorską poezję oraz projekty literackie, które poetka organizuje lub których jest gościem, uczestnikiem.

Urodzony w roku Kota. Astygmatyk. Na stałe i całym sercem związany z portalem Herbatka u Heleny, gdzie pełni funkcję redaktora. Prywatnie Ulubiony Wujek trzech dziewczynek i jednej prawie dorosłej kobiety. Z natłoku myśli, których nie jest w stanie sam udźwignąć, stworzył sobie wewnątrz dodatkową osobę, Jagodę Mornacką. Nie pomyślał tylko o tym, że ona również będzie pisać wiersze.

Ur. w 1985r.; absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza; wielbicielka eksperymentów literackich i fanka Sartre’a, Witkacego, markiza de Sade oraz Nabokova. Pisze w sposób nieplanowany, spisując na gorąco opowieści, które pojawiają się w jej głowie. Głównie są to opowiadania i dramaty. Podziwia poetów za to, że tak wiele obrazów potrafią zamknąć w tak krótkiej formie. Ważnym aspektem w jej procesie twórczym są sny, które nierzadko układają się w gotowe opowieści. Jej utwory dramaturgiczne były prezentowane w formie czytania performatywnego w Teatrze Odwróconym. Jest laureatką konkursu na utwór dramaturgiczny w ramach festiwalu Free Art Day (Młodzi_Kreatywni) i Spojrzenia (WBPiCAK Poznań). Publikowała w kwartalniku artystyczno – literackim Arterie.

Ł

Była nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Radomiu. Od przeszło 20 lat koordynuje pracę wolontariatu. Założyła Sekcję Bliżej Dziecka, której celem jest niesienie pomocy dzieciom niepełnosprawnym i tym pochodzącym z ubogich rodzin. Współpracowała również Z Towarzystwem Pomocy Dzieciom, Caritasem i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Udzielała się także w harcerstwie, pełniła tam funkcję komendanta Chorągwi Radomskiej. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi: Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty oraz Złoty Krzyż Zasługi, nagrody Kuratora Oświaty. W 2015 roku została Człowiekiem Roku. Znalazła się też w gronie 5 Polek w Plebiscycie Kobieta z charakterem. Obecnie jest na emeryturze. Ponadto należy do grupy poetyckiej Eliksir. Swoje wiersze ma wydane w publikacjach zbiorowych za granicą. Pisze wiersze, których tematyka obejmuje różne kolory życia, w tym świat dziecka oraz dorosłych, opisuje piękno natury i ludzkiej myśli. Wiersze to obszar, który w swojej treści obejmuje życie, zdarzenia, miłość.

M

Urodzona piątego dnia wiosny. Na przedwiośniu, gdy zima i wiosna podają sobie dłonie. Kobieta, człowiek, matka, wędrowiec przez życie. Tworzy teksty od wielu lat, ale wiersze dopiero od niedawna. W 2008 roku wygrała konkurs Śląskiego Centrum Równych Szans na powieść kobiecą i w kilka miesięcy później Macocha została przez nich wydana. W 2017 roku, w wydawnictwie Mons Admirabilis ukazał się jej tomik wierszy Kochankowie niedoskonali.

Pisze bajki dla dzieci oraz wiersze. Ilustruje swoje teksty i wykonuje książeczki. Z takimi książeczkami odwiedza szkoły i przedszkola. Czyta dzieciom i zachęca do czytania. Pisze też dla dorosłych, bywa częstym gościem w Domu Opieki w Młodzieszynie, w Europejskim Centrum Artystycznym im F. Chopina w Sannikach. W 2020 roku była nominowana do tytułu Osobowość Roku. Maluje obrazy na płótnie oraz ikony. W wolnych chwilach robi na drutach i szydełkuje. Jej hobby to Szopki Bożonarodzeniowe. Od kilku lat robi je z włóczki na konkurs do Muzeum w Sochaczewie.

Poetka, prozaiczka, tłumaczka, pochodzi z Opola. Od 2004 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Jej wiersze prezentowały na swoich łamach Myśl Polska, Angora, The PolishObserver, Metafora, TEMAT, Pisarze Polscy oraz dwumiesięcznik Poezja dzisiaj. Wiersze autorki, przetłumaczone na język angielski, ukazały się w ponad 100 antologiach, almanachach i magazynach wydanych m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Indiach i Ghanie, Meksyku, Turcji, Brazylii. Wiersze były też prezentowane w australijskim i kanadyjskim radiu. Przy współpracy poetów z całego świata wiersze autorki zostały przetłumaczone na 20 języków i ukażą się niebawem w trzech tomach pod wspólnym tytułem Poetry without Frontiers. W podziękowaniu za współpracę poetka przygotuje tłumaczenia na język polski wierszy poetów współpracujących z nią w tym przedsięwzięciu z zamiarem wydania tomiku. Bożena Helena Mazur–Nowak jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich O/Warszawski II, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, Academy of American Poets oraz Partii Dobrego Humoru. Amerykański poeta Hank Beukema przygotował video trailer promujący tomik Blue Longing i zbiór opowiadań Interrupted Life oraz nagrał serię wierszy z tego tomiku. Nagrania opatrzone piękną muzyką opublikowane zostały na YouTube. Jej poezja jest ceniona i zrozumiała również dla odbiorców bez „polskich korzeni”. W 2014 roku za wiersz Sunriseat the seaside otrzymała Poet Gratitude Award (USA). Za rok 2015 Kapituła Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej przyznała autorce swoje wyróżnienie za „zasługi dla kultury polskiej”. Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki przyznało Bożenie Helenie najwyższe wyróżnienie – statuetkę za wierność Polsce w swojej twórczości oraz jej rozpowszechnianie na obczyźnie i w tym samym roku Nagroda Impresjonistyczna im. Tadeusza Micińskiego. W 2017 roku nagroda literacka in Klemensa Janickiego „za bogatą twórczość literacką” oraz wyróżnienie w III Konkursie Książka przyjazna dziecku” za powieść dla dzieci Domek nad strumykiem. Wydała osiem tomików wierszy: nad brzegiem rzeki zwanej życiem w 2011 r., bilet do stacji Szczęście w 2012 r., na rozstań moście w 2013r., Whispered w 2013 r. (USA), Blue Longing w 2014 r. (Kanada), kormorany powrócą w 2015r. ostatni tomik 2019 r. My Life’s Footprints (USA) oraz Carousel of life w 2021 (USA). W 2015r. powieść „Domek nad strumieniem” w 2017 oraz zbiór opowiadań „Przerwane życie” w 2015r. w języku angielskim Doom i Interupted Life. W przygotowaniu kolejna powieść Lato w mundurze ukaże się wiosną 2021.

Poetka, eseistka urodzona w Polsce, od lat mieszka poza granicami kraju, początkowo w Kalifornii obecnie w Londynie. Publikuje w języku polskim i angielskim. Współpracuje z redakcją londyńskiego Pamiętnika Literackiego. Członkini English PEN. Wraz z amerykańskim wydawnictwem Contemporary Writers of Poland przygotowuje cykliczne antologie poetyckie. Współzałożycielka niezależnego pisma Wywrotowiec w latach osiemdziesiątych. Przez wiele lat współpracowała z londyńskim serwisem korespondentów oraz z redakcją kwartalnika artystycznego i naukowego Quo Vadis?. Współpracuje z portalem literackim Pisarze.pl. Wieloletnia członkini Zarządu Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Założycielka i moderatorka pierwszego portalu literackiego Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Londyn). Jej pierwszą publikacją książkową był tomik Dziewanna, wydany w niezależnej oficynie (Warszawa: Galeria Słowa, 1984). Tomik został poszerzony i wydany ponownie – Proscenium, Lublin: Norbertinum, 2010. Anglojęzyczny tomik London Manuscript został opublikowany w Wielkiej Brytanii w wydawnictwie Poetry Space. Drugi anglojęzyczny tomik The Mystery of Time w USA (2019). W 2000 roku w wydawnictwie Norbertinum opublikowała książkę Okruchy z okrągłego stołu (Lublin: Norbertinum, 2000). Pozycja została umieszczona w bibliografii Historia najnowsza Polski, wybrane zagadnienia. Bibliografię przygotowano według zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, które ogłosiło rok 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej. W 2019 roku autorka opublikowała dwie książki Londyńskie bagaże literackie (książka nominowana do Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie) i PokolenieWspółczesności oraz anglojęzyczną antologię In Honour of the Artists (USA). Artykuły, recenzje, krótkie opowiadania jej autorstwa oraz wiersze drukowane były w wielu pismach ogólnopolskich i zagranicznych, m. in. w londyńskim Dzienniku Polskim, nowojorskim Nowym Dzienniku Przeglądzie Polskim, miesięczniku literackim Akant, Poezji dzisiaj, londyńskim Pamiętniku Literackim, Nowym Czasie oraz w anglojęzycznych magazynach literackich: Kritya, Exiled Ink, Syndic Literary Journal i w tygodniku Wprost. W roku 2012 otworzyła portal Fale Literackie, http://faleliterackie.com/anna–maria–mickiewicz,286.html W 2013 roku wiersz A London Dream został opublikowany w brytyjskiej antologii Through a Child’sEyes: Poems from World War Two. Promocja książki odbyła się podczas festiwalu literackiego w Penzance w Kornwalii. Wybrane utwory prezentowano podczas brytyjskich wieczorów poetyckich. Zajmuje się również tłumaczeniami. Jest też współautorką opracowań o charakterze eseistycznym: Proza Polska na Obczyźnie. Problemy–dyskursy–uzupełnienia, t. 1,2. Rzeszów: Wydawnictwo UR, 2007 oraz Lublin 2020, Lublin: Wydawnictwo WSPiA, 2009. Wstępy jej autorstwa ukazały się w książkach: Krzysztofa Muszkowskiego Spod angielsekiego parasola, Toruń: Archiwum Emigracji, 2006 i w australijskim zbiorze opowiadań Moja emigracja My migration, Wydawnictwo Favoryta, Australia 2012. Współpracowała z wieloma organizacjami m.in. z brytyjskim kanałem TV Channel 4, Instytutem Spraw Publicznych w Warszawie. Wraz z brytyjskim tłumaczem literatury polskiej, Noelem Clarke’iem brała udział w tworzeniu wystawy Eagle and Lion, która zaprezentowana została podczas oficjalnej wizyty królowej Elżbiety II w Polsce. Nagrodzona przez Fundację im. Stefana Batorego. W roku 2013 zorganizowała, wraz z dr Urszulą Chowaniec, na University College London School of Slavonic and East European Studies, Prapremierę Światowego Dnia Poezji UNESCO Piękni Ludzie – Europejskie Dialogi Literackie, która odbyła się w ramach spotkań seminaryjnych: eMigrating Landscapes Seminars on contemporary emigration & its literary and artistic representations. Uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Z domu Jakubiak, ur. 4 listopada 1952r. w Ostrołęce; zmarła 25 listopada 2020r. w Ostrołęce w tutejszym szpitalu po 11 dniach na Oddziale Intensywnej Terapii pod respiratorem, w śpiączce farmakologicznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, gdzie w 1976r. ukończyła filologię polską i bibliotekoznawstwo. Autorka wielu opracowań bibliograficznych dotyczących głównie Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Zajmowała się także redakcją (m.in. Aforyzmów i wierszy Wiesława Janusza Mikulskiego) i korektą wydań książkowych (m.in. Dziejów ostrołęckiej «Czwórki». Monografii Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce /1968– 2005/” oraz publikowała swoją fotografię artystyczną (m.in. w Poetyckich dzwonach i wyborach poezji: Aforyzmy i wiersze”, Granice czasu Wiesława Janusza Mikulskiego). Debiutowała jako poetka w 2013r. w antologii poezji i prozy członków Klubu Literackiego „OSKAL” pt. „Ze Studziennej”. Następnie ukazują się wiersze tej poetki w następujących wydawnictwach książkowych: „VII Kurpiowski Plener Malarsko – Literacki” [album] (2013); „Dla Jego bolesnej męki: almanach literacki” (2013); „Kawiarniane strofy” (2014), „Ogrody Boga: almanach literacki” (2014); „Krzyż drogą do świętości”: almanach literacki” (2014); „VIII Kurpiowski Plener Malarsko – Literacki” [album] (2014); „Wypisz wymaluj Ostrołęka” [antologia Ostrołęckiego Klubu Literackiego „OsKaL” (2015); „z przypowieści jedno proste słowo” [pokłosie IX Mazowieckiego Konkursu Literackiego”] (2015); „IX Plener Malarsko – Literacki” [album] (2015); „Matka. Antologia literacka” (2016), „Alfred Sierzputowski 1937 – 2015. Próba przybliżenia” (2016); „X Plener Malarsko – Literacki” [album] (2016) „Spacer po Ciechanowie. Album poetycko-plastyczno-fotograficzny” (2017); „XI Plener Malarsko – Literacki” [album] (2017); „Przebieracz i przyjaciele. Antologia literacka…” (2017). „Ambasador Miłosierdzia. Antologia literacka…” (2018); „Nie ma nic piękniejszego niż miłość. Antologia literacka…” (2019), „To przemijanie ma sens” (2019), „Być solą ziemi. Antologia poetycka…” (2019), „Łowca ludzkich serc. Antologia literacka” (2020), almanach literacki „Krasne w wierszach” (2020), „Almanach poezji niezłomnej” (2020), „Zwierzenia Zwierza. Almanach” (2020 ). W 2014r. zdobyła wyróżnienie w Turnieju Jednego Wiersza na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, przyznane przez Stowarzyszenie Autorów Polskich. W grudniu 2016r. ukazał się jej debiutancki zbiór wierszy Drogami dni wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. W. Gomulickiego w Ostrołęce. Poezje i artykuły – monografie bibliograficzne – J. Ż. Mikulskiej były publikowane m.in. w czasopiśmie ogólnopolskim Przydroża – Ostrołęckim Roczniku Literackim; w Bezkresie. Piśmie Literacko-Artystycznym (Poznań-Konin); w Ars Pro Memoria: w Świętokrzyskim Magazynie Kulturalno – Literackim; w Mazowszu. Sercu Polski”; w Wiadomościach Gazecie Warmińskiej oraz na portalu www.poezje.pl Była członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich. Należała do Ciechanowskiego Oddziału SAP.

Urodził się 12 lipca 1959r. w Ostrołęce w rodzinie robotniczej o rodowodzie chłopskim. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Ostrołęce w bardzo trudnych warunkach rodzinnych i materialnych. W okresie ferii szkolnych i wakacji wyjeżdżał na wieś do dziadków Czesławy i Stanisława Mikulskich do Budnych Sowięt (gmina Baranowo, powiat ostrołęcki), którym pomagał w codziennych trudach gospodarstwa rolnego. W okresie licealnym należał do Zespołu Małych Form Teatralnych (4 lata). Ukończył m.in. szkoły: Szkołę Podstawową Nr 6 im. Marcelego Nowotki w Ostrołęce; Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie – Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim; Państwowe Studium Kulturalno – Oświatowe i Bibliotekarskie w Ciechanowie (gdzie otrzymał dyplom bibliotekarza); Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie (gdzie zdobył dyplom magistra w zakresie teologii ogólnej); Wyższą Szkołę Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (gdzie ukończył studia podyplomowe filologii polskiej o specjalności nauczycielskiej). Jako poeta debiutował 2 sierpnia 1992r. na łamach „Zielonego Sztandaru”. Pierwszy niewielki objętościowo zbiór wierszy w formie książki ukazał się w 1995r. Jako publicysta debiutował 20 marca 1994r. na łamach „Głosu Katolickiego. Tygodnika Diecezji Łomżyńskiej”. W latach 1987 – 1992 pracował jako bibliotekarz w Wypożyczalni Głównej, a następnie jako bibliotekarz i kierownik Filii Osiedlowej Nr 4 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. 1 września 1992r. podjął służbę jako nauczyciel religii (katecheta) w dwóch szkołach na niemal dwóch etatach równocześnie: w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce i w Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce. Od 1 września 1994r. do 31 sierpnia 2014r. nauczał jako katecheta i polonista w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. 6 października 2000r. został nauczycielem mianowanym. 31 lipca 2003r. został nauczycielem dyplomowanym. Od 24 kwietnia 2002r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Ma w swoim dorobku twórczym ok. trzy tysiące publikacji drukiem w antologiach i almanachach literackich oraz w 777 czasopismach polonijnych, ogólnopolskich, regionalnych, lokalnych i in., a także liczne publikacje w Internecie, w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych. Napisał też obszerną monografię szkoły wydaną przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika.

N

Z domu Dziedzic. Chełmianka z urodzenia i wyboru. Poetka i malarka. Debiutowała wierszem Motyl w Tygodniku Chełmskim z dnia 17 grudnia 1984r. nr 46, s. 7. Do Chełmskiej Grupy Literackiej Lubelska 36 przystąpiła w 2008r. Wydała pięć tomików poetyckich. Żagiew w 2009r. Gorzko-słodka w 2011r. Różo z ogrodu wyobraźni w 2013r. Magia serc w 2017r. oraz W sieci (nie)domówień w 2018r. Jej poezje ukazały się również w wielu almanachach, antologiach poetyckich oraz w książkach literacko-artystycznych. Za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej na terenie miasta Chełma i regionu chełmskiego została odznaczona w 2013 r. Srebrnym Wawrzynem Literackim, zaś w 2019 r. została uhonorowana Złotym Wawrzynem Literackim. Od 2006r. należy do Stowarzyszenia Twórczego Pasja, w którym od 2009r. do 2017r. pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu. Od 2010r. rokrocznie zasiada w jury Komisji Konkursowej Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Piękno Rosji. W 2018r. została nominowana do nagrody KAJ w kategorii twórczość literacka i artystyczna. W Bibliotece Publicznej Gminy Chełm w Okszowie kilkakrotnie brała udział w akcji Narodowego Czytania, oraz uczestniczy w spotkaniach z dziećmi szkół i przedszkoli promując poezję i literaturę. W dwutomowym dziele Chełm Literacki XX i XXI wieku pod redakcją Longina Jana Okonia i Zbigniewa Waldemara Okonia znajdują się dwie recenzje o twórczości poetyckiej Anny Nazar. Pierwsza Anny Kalinowskiej Życie to jest teatr – wiersze Anny Nazar, zaś druga Zbigniewa Waldemara Okonia – To ja Anna… świat poezji i miłości Anny Nazar.

Ur. 24.07.1973 r. w Siemiatyczach na Podlasiu. Pierwsze utwory zaczął pisać będąc w szkole średniej. Przejawia się w nich tematyka: miłosna, przyrodnicza, historyczna, religijna i humorystyczna. Swoją twórczość zamknął w kilkunastu tomikach poezji. Za najważniejszy uważa autorski zbiór wierszy z 2017r., pt. W poszukiwaniu szczęścia, który jest ukoronowaniem ćwierćwiecza pracy twórczej. Znajdziemy w nim utwory należące do wielu gatunków literackich, jak np.: oda, sonet, poemat, ballada, psalm, elegia, tren, kaligram, erotyk, limeryk, aforyzm, haiku czy fraszka. Wiersze autora są również od 2014r. publikowane w kwartalniku Ścieżki Literackie; w 2018r. jego utwory znalazły się w antologii pt. Srebrna wstęga; od 2019r. twórczość autora ukazywała się także w miesięczniku Bezkres, gdzie w jednym z numerów zamieszczony był także plakat i arkusz poetycki poświęcony jego twórczości. W 2015r. nagrodzony w konkursach Tradycje zielarskie na Podlasiu i Wszystkiego Łaciatego. Miłośnik muzyki i filmu, ma duszę romantyka; interesuje się malarstwem, grafiką, antykami, numizmatyką i filatelistyką.

Urodzony w 1979 roku w Cieszynie. Zamieszkały w uzdrowiskowej miejscowości Ustroń, gdzie spełnia swoje poetyckie marzenia. Wiersze pisze od 1994 roku, głównie do szuflady. Dopiero od kilku lat, za sprawą własnej strony internetowej na Facebooku, jego wiersze trafiły do szerszego grona odbiorców. Jego utwory można było usłyszeć w audycji poetyckiej Pióro Feniksa w radio Guardian. Swoją twórczością zwraca uwagę na problemy wiary o szerokim spectrum tego znaczenia. Publikuje w wielu antologiach różnych internetowych grup poetyckich oraz na łamach czasopisma Bezkres. W sierpniu ukazał się jego autorski projekt wydawniczy o wymownym tytule DNA.

O

Urodzony w Wadowicach, na stałe mieszkający w Magdeburgu. Piszę, bo ubieranie myśli w słowa sprawia mi przyjemność – od czasów liceum.

Urodzona w Gryficach, dzieciństwo spędziła na Wyspie Wolin, osiadła w Warszawie. Pisze od zawsze, publikuje m. in. w Bezkresie (Adwent – cisza narodzin, nr 5 XII 2019r.). Otrzymała wyróżnienie w konkursie poezji i prozy pt. Odmierzona dawka normalności (Sosnowiec 2013r.), w VI Międzynarodowym Konkursie Jednego Wiersza wydawnictwa św. Macieja Apostoła w 2016r. oraz w konkursie poetyckim Refleksie pande(om)iczne organizowane przez Bibliotekę nr 46 w Warszawie w roku 2020. Literatura to dla niej sposób przekazywania emocji i poznawania człowieka (m.in. nią dzieli się na swoim blogu: www.projektchwila.pl). Kinomanka i miłośniczka rowerowych podróży.

P

Ur. 21.02.1978r. w Ostrowie Wielkopolskim. Poeta, sportowiec, obieżyświat. Z wykształcenia nawigator morski. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim i Akademii Morskiej w Szczecinie. Laureat konkursów poetyckich. Zadebiutował w 2018r. tomikiem pt. Noc taka niebieska, a następnie wydał w 2019r. tomik pt. Niebieska Klepsydra. Maciej z wyjątkową wrażliwością, czasem wręcz kobiecą delikatnością, opisuje z męskiego punktu widzenia swoje nietuzinkowe spostrzeżenia. Daje to niezwykły efekt złożoności i niejednoznaczności tego, jak czytelnik może odebrać dany wiersz. Spojrzenie w przeszłość, rozważanie o przyszłości, zachwyt, obowiązek, duma, kontemplacja piękna, zakochanie. Niebanalność – to podstawowa cecha poezji Macieja.

Ur. 07.06.1973r. w Krakowie) Studiował historię sztuki na UAM w Poznaniu, prawo na UJ w Krakowie i marketing w WSB–NLU w Nowym Sączu. Podczas studiów, prowadził audycję autorską Trzy godziny czystej słoniny, w UNI Radio w Poznaniu. W latach 2010–2011 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika Ekspres polski na Majorce. Jego wiersze znalazły się w antologiach: Róże poezji, Poeci niezależni, Boski chór: Księga Cassandry, Alkierz oraz w włosko–polskiej antologii Pontepoetico/Most poetycki. Publikuje regularnie w kilkunastu grupach internetowych, m.in. w Symfonii poetów, pisarzy i artystów, Podtekście kulturalnym, Kształcie słów, Poezji, WZD oficial i Wydawnictwiezp.pl. W 2020 roku został wyróżniony Nagrodą Publiczności w VII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Erotyk na krechę im. T. Stirmera. Jego wiersze pojawiały się w audycji Pióro Feniksa w Radiu Guardian oraz w miesięczniku Bezkres. W przygotowaniu do publikacji znajduje się jego debiutancki tomik pt.: huśtawki. Od dziewiętnastu lat mieszka w Hiszpanii, od szesnastu na Majorce, w miejscowości Campos.

R

Urodzona 29.10.1997r. Wychowywała się w małej miejscowości niedaleko Konina. Tworzy poezję od 2015 roku, publikuje ją głównie w serwisach Instagram i Facebook.

Urodzony 15 stycznia 1989 roku. Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – kierunek kulturoznawstwo. Pierwsze wiersze publikował m.in. w wydawnictwach Poetycka Poczta 2008 i 2009, czasopiśmie Akant, Wiersze na murach 2010–2012 i innych antologiach. Zainteresowany zjawiskiem tzw. wideo–poezji stworzył prawdopodobnie pierwszy tomik wideo–poetycki zatytułowany POVIDŁA. Swoje teksty czyta i wizualizuje na swoich wieczorkach wideo–poetyckich. Relacje z nich można zobaczyć na fanpage’u autora pod tym adresem: facebook.com/povvidla.

S

Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Filozofii, studiów podyplomowych – Wiedza o Kulturze i Filozofia, Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze, Studiów Literacko Artystycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studium Realizacji i Eksploatacji Telewizyjno-Filmowej w Łodzi. Rozdarta pomiędzy poezją a dramatem. Lubiąca spoglądać w chmury, ale twardo stąpająca po ziemi. Opublikowała 12 książek (w tym poezja, utwory sceniczne, krótka proza). Jej teksty można znaleźć także w licznych antologiach w Polsce i na świecie. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz World Nations Writers Union, korespondent we włoskim dzienniku internetowym Polacy we Włoszech. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, między innymi Naji Naaman Literary Prize 2020, Award of Literary Excellence (2020r.) w uznaniu za niezwykłe dzieło i wkład na rzecz literatury narodowej i światowej. Nominowana do Pushcart Prize 2019, i  Woman Global Awards 2020.

Urodził się w 1959r. w Częstochowie, mieszka w jurajskim Olsztynie. Filolog – polonista i rusycysta, nauczyciel. Założyciel i prezes Janowskiego Klubu Literackiego, pomysłodawca i organizator Jurajskich Jesieni Poetyckich. Od 1993r. jest członkiem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wiersze, prozę, tłumaczenia z języka rosyjskiego, recenzje i szkice publikował w prasie oraz w wydawnictwach zbiorowych. Laureat ogólnopolskich konkursów literackich. Autor szesnastu książek poetyckich. Tomik Ruchome obrazki (wiara, nadzieja, miłość) był w tym roku nominowany do Nagrody Literackiej 43. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Wyróżniony m.in.: Nagrodą Starosty Częstochowskiego, tytułem Regionalny Mistrz Mowy Polskiej, Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowa, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złotym Krzyżem Zasługi.

Poeta, pisarz, dziennikarz, malarz, muzyk. Urodził się w 1972r. w Krośnie Odrzańskim, ale dzieciństwo i młodość spędził w Zielonej Górze. Pierwsze artykuły publikował jako uczeń szkoły średniej w regionalnej prasie. Po roku 1996 związał się z rozgłośniami radiowymi: Frem w Zgorzelcu, następnie w radiu akademickim Index w Zielonej Górze, a w latach 1998 – 2000 pracował w rozgłośni Radia Zielona Góra i Radia Zachód. Od 2003 roku mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Autor trzech książek poetyckich: Manifest współczesności (Wydawnictwo Mart-Gra 2013), Nowy porządek (2 Kings&Luv 2013), Jednorazowy towar (Biblioteczka KaMPe 2016), współautor kilku antologii poetyckich. Stale współpracuje z miesięcznikiem literackim Bezkres. Publikował w takich czasopismach jak: Helikopter, Akant, LiryDram, Post Scriptum i w kwartalniku FM, który ukazuje się w Stanach Zjednoczonych. Tworzy w języku polskim oraz angielskim. Przez wiele lat pisywał do magazynów Nowy Czas i Goniec Polski, wychodzących w Wielkiej Brytanii oraz kilku portali polonijnych. Prowadził również tygodnik Życie na Wyspach. W sierpniu 2020 roku, nakładem domu wydawniczego Kimerik z Mediolanu ukazała się antologia poezji Ponte Poetico, na potrzeby której wiersze Alexa przetłumaczone zostały na język włoski. Obecnie przygotowuje do druku powieść dla dzieci, zbiór opowiadań dla dorosłych oraz książkę poetycką Pisane lewą ręką i Prozaki – eksperymentalną formę, w której łączy poezję z prozą. Od 2018 r. jest menedżerem Studia Londyn radia Wnet.

Poetka, pisarka, dziennikarka, fotograf. Urodzona w Gnieźnie. Studiowała Nauki Polityczne (dziennikarstwo) oraz Socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2006r.) W prasie debiutowała w 1989r. na łamach Świata Młodych, którego była reporterką. Jako pisarka w 1996r. w antologii poezji Cogito pod redakcją Ludwika Janiona (Wydawnictwo Aga Press Warszawa). Autorka dwóch tomów poetyckich (się lenienie – Wydawnictwo Portret, 2006r., Stany zmysłowe – Liberum Arbitrium, 2007), oraz powieści kryminalnej Wilk (Wydawnictwo SuperNowa, Warszawa 2006), za którą otrzymała główną nagrodę w konkursie na najlepszą współczesną powieść detektywistyczną, organizowanym przez Wydawnictwo Rzeczpospolita (2005r.) Współautorka antologii poetyckich i prozatorskich. Wiersze publikowała m.in. w Odrze, Akcencie, Migotaniach, Toposie, Frazie, Portrecie, Akancie oraz w czasopismach literackich w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Finalistka Dżonki – nagrody imienia Stachy Zawiszanki na najbardziej interesujący debiut książkowy (poezja, 2006r.) Laureatka wielu konkursów literackich. Tom się lenienie był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, włoski, grecki, rosyjski oraz ukraiński. Obecnie współpracuje m.in. z radiem Wnet. Od 2007 roku mieszka w Anglii. Członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Mediów Lokalnych w Polsce.

Pedagog społeczny, pracownik socjalny, specjalista ds. psychologii. Laureatka wielu konkursów kreatywnych i poetyckich. Autorka książek Do Kwadratu oraz nieBOtak. Jej wiersze znajdują się w ponad 20 antologiach i książkach filozoficznych. Od 2018 roku aktywnie prowadzi autorską stronę na fb: Sobańska Anna – Do Kwadratu, na której dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami oraz wierszami. Nazywana przez niektórych swoich fanów „lekarzem ludzkiej duszy”, najczęściej porusza serca ciepłymi i pozytywnymi tekstami przepełnionymi miłością. Świat słów pisanych to jej największa pasja.

Poeta, pisarz, tłumacz. Swoje utwory pisze i publikuje w dwóch wersjach, po polsku i po angielsku. Jego wizytówką jest wiersz pt. Krótkometrażowe tatuaże, który zdobył pierwszą nagrodę w Londynie w konkursie poetyckim zorganizowanym przez p. dr Urszulę Chowaniec i Annę Marię Mickiewicz, pod nazwą Wszelkie dziwy i ukazał się w londyńskim tygodniku Nowy Czas. Później również w Pamiętniku Literackim, który wydawany jest przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz w Polish Observer. Kolejne jego wiersze, takie jak np. Na rauszu, czy Cztery łapy poezji, jak również bardzo kontrowersyjny Tramwaj na Croydon ukazały się w londyńskich wydaniach tygodnika Cooltura, Nowy Czas czy Tydzień Polski. Zaistniał również parokrotnie w warszawskim piśmie miłośników poezji – Poezja dzisiaj, pod red. Aleksandra Nawrockiego. Znany jest również z upodobań do satyry, czego przykładem może być utwór o zabarwieniu kabaretowym pt.: A Rush Hour Crash on the Tube, czyli Zauroczenie w metrze w godzinach szczytu, który ukazał się również w dwóch wersjach językowych, w Nowym Czasie, w Londynie. Wiersze jego ukazały się w zbiorze pt. Wyproszony z kokonu oraz w antologii pt. Piątka z KaMPe. Ma na swoim koncie tłumaczenie z j. włoskiego fragmentów książki autorstwa Gianni Celati, pt. Przygody Guidzardiego, które ukazały się w kwartalniku Literatura na Świecie. Wiersze jego przetłumaczone zostały na j. rosyjski i bułgarski. W maju 2018 wydał książkę pt. Pamiętnik tłumacza. Jest członkiem ZPPnO. Należy również do koła poetów KaMPe i grupy poetyckiej 4–te Piętro, z siedzibą w POSK, Hammersmith, London. W środowisku anglojęzycznym należy do poetów związanych z Poetry Cafe oraz Croydon Poets.

Autor kilkunastu książek poetyckich, bajek dla dzieci, opracowań krytyczno-literackich, współautor antologii literackich i projektów muzyczno-poetyckich. Pracuje jako bibliotekarz (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi). Należy do Koła Literackiego Anima i do Grupy Poetyckiej Motyl, a także do Koła Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Urodzony 05.05.1983r. w Jędrzejowie, woj. Świętokrzyskie. Jest autorem kilkuset wierszy, esejów, monodramów, aktów scenicznych. Mieszka w Sędziszowie, woj. Świętokrzyskie. Nagrody w konkursach literackich: 2013 – I miejsce w konkursie poetyckim im. Juliana Tuwima; 2013 – I miejsce Wiosna Poetycka, zorganizowany przez ZLP oddział w Kielcach; 2014 – I miejsce; Wiosna Poetycka; 2015 – I Miejsce Wiosna poetycka; 2018 – III miejsce w wojewódzkim konkursie poetyckim pokolenia M.; Jest Administratorem w Symfonii Poetów, Pisarzy i Artystów. Honorowym Członkiem MS AADP Virtualia Art. Z ramienia Virtualia art uczestniczył na Warszawskich Targach Książki między 17–20 maja w 2018 roku.

Urodzony w 1976r. absolwent polonistyki UJ (2012 – doktorat), eseista, prozaik, poeta, miłośnik muzyki, kompozytor. Zainteresowania: literatura młodopolska, psychologia, religie świata, psychoterapia, socjologia. Żonaty, mieszka i pracuje obecnie w Poznaniu.

Urodzona 10 stycznia 1944r. w Warszawie – polska pisarka i działaczka społeczna, propagatorka kultury polskiej we Francji, filantropka, wiceprezes Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji (Chambre de Commerce et Industrie Polonaise) w latach 1998–2004 współzałożycielka i honorowy prezydent organizacji Ma Patrie. Absolwentka Liceum im. Marii Curie–Skłodowskiej w Warszawie. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, m.in. pod kierunkiem m.in. prof. Czesława Czapówa, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z teorią psychodramy. Odbyła staż naukowy w Centrum Wychowania Młodzieży Trudnej w Vaucresson we Francji. Do Francji wyemigrowała w 1970r., po kilku miesiącach wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała do 1974r. Następnie na dobre wróciła do Francji. Obecnie mieszka w Cannes. Była współproducentką spektaklu Matka (La Mère), sztuki S.I. Witkiewicza, wystawionej w teatrze Récamier w Paryżu przez grupę La Compagnie Renaud-Barrault (Théâtre Récamier) w adaptacji Marguerite Duras. Premiera odbyła się 7 listopada 1970r. i miała przełomowe znaczenie dla światowej recepcji Witkacego, utorowała drogę do wielu liczących się teatrów profesjonalnych. Od początku pobytu we Francji zaangażowana w działania filantropijne. W latach 1998–1999 finansowała udział młodzieżowej drużyny piłkarskiej z Płocka w turnieju Altifoot. W roku 2017 powołała wraz z Agne Gravelot organizację społeczną Ma Patrie, której celem jest popularyzacja tolerancji i walka z dyskryminacją. Do dziś jest jej honorowym prezydentem. Była trzykrotnie zamężna, kolejno z: Jean–Claude Bachelier, André Woydyllo i Jerzym Lechowskim (stąd znana jest także jako: Marguerite Bachelier, Marguerite Woydyllo i Marguerite Lechowski). W roku 1966 publikowała w dwutygodniku Wychowanie wydawanym przez Towarzystwo Szkoły Świeckiej. W roku 2019 i 2020 w piśmie literacko-artystycznym Bezkres ukazały się jej opowiadania biograficzne. W 2020r. w Almanachu Poezji Niezłomnej – książce poświęconej poezji i prozie żołnierzy wyklętych – opublikowała opowiadanie o swoim dziadku pt. Jak poznałam dziadka mojego Romualda Bużkiewicza. Tego samego roku opublikowała opowiadanie Duma biało-czerwonej peonii, które ukazało się na portalu Tradycja – The Tradition. W roku 2020 wydane zostały książki: Ego-Graphie lub życie polskiej emigrantki. Tom 1 z przedmową Guillaume’a de Louvencourt Poniatowskiego oraz Ego-Graphie lub życie miłosne polskiej emigrantki. Tom 2. Obie książki zostały napisane i wydane w języku francuskim, polskim i angielskim. Dystrybutorem książek jest wydawnictwo Hachette.

Ma 22 lata. Studentka psychologii, ciałem i sercem przy ludziach, duszą przy słowach.

Rocznik 1980, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od piętnastu lat pracuje jako pedagog z młodzieżą szkół średnich w Bursie Międzyszkolnej w Tarnowie. Poza funkcją wychowawczą prowadzi młodzieżowe kółko teatralne, które jest jej wielką pasją i pisarskim polem do tworzenia scenariuszy teatralnych. Amatorskie dzielenie się słowem trwa od ponad trzech lat. Poetyckie początki odeszły, robiąc miejsce prozie, głównie krótkim formom literackim, takim jak opowiadania. Tematyka prac autorki dotyka najczęściej trudnych relacji międzyludzkich, życiowych wyborów i ich konsekwencji, jednym słowem, pisze o tym, co w człowieku wewnątrz i na zewnątrz. Laureatka konkursów literackich poetyckich i prozatorskich. Jest zapaloną podróżniczką. Kocha twórczość Faulknera, Steinbecka, literaturę skandynawską oraz iberoamerykańską.

Ś

Urodziła się w Jastrzębiu-Zdroju. Ukończyła Liceum humanistyczne w rodzinnym mieście oraz prawo i administrację na wydziale prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wiersze publikowała w Gazecie Żorskiej w latach 90–tych XX wieku oraz na portalu internetowym wiersze serwis – Miłośnicy Poezji w latach 2007–2009. W listopadzie 2017 roku ukazał się jej debiutancki tomik Zatrzymaj się na chwilę – Wydawnictwo Poligraf, w sierpniu 2018 roku drugi tomik Gwiaździsta droga Twoja – Wydawnictwo Poligraf, również w formie e-booka. We wrześniu 2018 roku wydała wiersze we wspólnym przedsięwzięciu z Wydawnictwem Astrum pt.: Antologia poetów współczesnych. Wiersze dla dzieci ed. 6 oraz w styczniu 2019 roku Antologię Kobieta zmienną jest z tymże wydawnictwem. W listopadzie 2018 roku wydała kilka wierszy pod wspólnym almanachowym tytułem Jastrzębie Zdrój Poetów 11 pod przewodnictwem Stowarzyszenia Drabina – Wydawnictwo Black Unicorn. We wrześniu 2018 roku za dotychczasowe osiągnięcia i działania została powołana przez Prezydent Miasta Annę Hetman do Jastrzębskiej Rady Kobiet. W styczniu 2019 roku uzyskała stypendium od prezydent miasta Jastrzębia-Zdroju na realizację programu literacko – artystycznego poprzez rozwój literacki i artystyczny dzieci i młodzieży wraz z wydaniem tomiku poezji dziecięcej Dziecięce psoty. Prowadzi Fanpage Przystań Poetycka, stronę patronite.pl/beatasliwka oraz bloga (zrealizowanego w ramach programu stypendialnego na rok 2019 ) pt.: Sztuka oczami śliwki, na których udostępnia swoją poezję i twórczość malarską. Prowadzi regularnie spotkania autorskie z poezją dla dorosłych i młodzieży w Księgarni Autorska, Biblioteka Miejska łącząc poezję z muzyką Łukasza Jana Dziedzic w Jastrzębiu–Zdroju oraz dla dzieci – Przedszkole nr 8 i Przedszkole nr 20 w Jastrzębiu–Zdroju (łącząc swoje obrazy olejne i rysunki dla dzieci do książki Dziecięce psoty). W dniu 29 maja 2019 roku brała udział w działaniach kulturalnych miasta, czytając swoją poezję oraz reprezentując prace olejne. W dniu 31 maja 2019 roku w Dniu Działacza Kultury otrzymała z rąk Prezydent Miasta Anny Hetman, wyróżnienie jako stypendysta za działalność literacko-poetycką. Obecnie współpracuje z grupą poetycką Poetów 11, działającą ze Stowarzyszeniem Drabina. W sierpniu 2019 roku ukaże się jej kolejny tomik pt.: Człowiek i Anioł – wydawnictwo Astrum – poruszający tematy istnienia człowieka i aniołów.

T

Urodził się 5 października 1973 roku w Miastku. Dorastał i wychowywał się w Szczecinku, gdzie ukończył Szkołę Podstawową, Zawodową i Technikum Mechaniczne. Potem studiował na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania. Tam poznał żonę. Mają trójkę wspaniałych dzieci. W Dąbrowie Chotomowskiej mieszka od 2006 roku. Pisanie stało się jego pasją w szkole średniej, choć pierwsze próby rymowania eksperymentalnie przeprowadził w podstawówce. Bardzo długo pisał do szuflady. Spotkanie z K.L.A.N.-em (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych) spowodowało, że zdecydował się pokazać je innym ludziom. Oddział znajdował się w Szczecineckim Ośrodku Kultury. Dzięki opiekunce, Krystynie Mazur, zdecydował się na wieczorki autorskie (III / IX 1994 i IX 1995r.). Wraz z K.L.A.N.-em wystawili sztukę, którą napisał na podstawie snu koleżanki: Czarny Sen Rzeczywistości. Spektakl otrzymał wyróżnienie na przeglądzie teatrów amatorskich. W latach 2005–2008 lata współpracował z miesięcznikiem Mamy Przedszkolaka, do którego pisał zagadki dla dzieci. Dzięki zaproszeniu do projektu – Złap z nami wiatr w żagle w Kaczym Bagnie – dzielił się swoją pasją z niepełnosprawnymi w sierpniu 2007. W 2015 roku wierszem Wierzby zdobył pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Malowanie słowem (organizowanym przez SAPiK w Szczecinku) – na EKFRAZĘ wybranych przez organizatora konkursu obrazów M. Czychowskiego – czyli transmutację dzieła malarskiego z w dzieło poetyckie. W 2018 napisał tekst hymnu Przedszkola Gminnego w Chotomowie.

Poetka, muzykolog, fotograf (www.trochimczyk.net), urodzona w Warszawie a zamieszkała w Kalifornii. Po studiach w Uniwersytecie Warszawskim, U. Muzycznym im. F. Chopina oraz McGill University w Montrealu, gdzie otrzymała w sumie dwa magisteria i doktorat muzykologii, opublikowała siedem książek o muzyce (After Chopin, The Music of Louis Andriessen, Polish Dance in Southern California, A Romantic Century in Polish Music, Gorecki in Context, and Frederic Chopin: Research and Information Guide). Jest autorem wielu rozpraw naukowych jakie ukazały się w pracach zbiorowych o Chopinie, Lutosławskim, emigracji, ekologii, i in., wydanych przez Cambridge UP, Indiana UP, Oxford UP, i in. Jest też autorką ponad 200 artykułów, recenzji, wywiadów, w tym 26 rozpraw w pismach muzykologicznych: Musical Quarterly, Computer Music Journal, Leonardo, American Music, Polish Review, Muzyka, Polish American Studies, i in. Wydała pięć tomów poezji (Rose Always, Miriam’s Iris, Slicing the Bread, the Rainy Bread, and Into Light), oraz cztery antologie (Chopin with Cherries, Meditations on Divinenames, Grateful Conversations, We Are Here: Village Poets Anthology). Setki jej esejów i wierszy ukazało się po angielsku, polsku, oraz w przekładach na niemiecki, francuski, chiński, hiszpański i serbski. Poezje Trochimczyk opublikowały pisma literackie: Loch Raven Review, Epiphany Magazine, Lily Review, Ekphrasis Journal, SVGPQ, Cosmopolitan Review, The Scream Online, Van Gogh’s Ear Anthology, Lummox Journal, Poetic Diversity, Phantom Seed, Spectrum, Quill and Parchment, Poezja dzisiaj, Pisarze.pl, i in. Brała udział w ponad 90–ciu konferencjach naukowych w Europie i Ameryce, oraz w wielu wieczorach poetyckich i wystawach w Los Angeles, Pasadenie, Chicago. W latach 2010–2012 była Poetą–Laureatem w Sunland–Tujunga, a od 2019 jest Prezesem California State Poetry Society. Wykładała w McGill University i University of Southern California, oraz jako gość w wielu uczelniach – w USA, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Otrzymała nagrody lub stypendia od ACLS, SSHRCC, USC, McGill University, MPEFraternity, Polish American Historical Association (PAHA – SwastekPrize, 2007, Creative Arts Prize, 2016, Distinguished Service Prize 2014), miasta i hrabstwa Los Angeles (2011) oraz Ministerstwa Kultury RP (odznaka “zasłużony dla kultury polskiej” w 2012r.)

Pisze pod pseudonimem Malwina Lena Maria. Ślązaczka urodzona w Katowicach. Wydała cztery tomiki: Lusterko do makijażu (2010), Złapałam sen w dłonie (2016), Kiedy nie widzę szybu… (2019), Lubię, kiedy pada – Ich mag es, wenn es regnet (2020) w wersji polsko-niemieckiej. Wiersze autorki ukazały się w wielu antologiach. W tym w międzynarodowej. Jej wallsy były wyświetlane na murze przy ulicy Brackiej w Krakowie. Obecnie żyje w Niemczech.

W

Urodzona w Warszawie dawno temu, pod znakiem Wodnika. W latach siedemdziesiątych wyjechała do NRD, po dziś dzień mieszka w Niemczech. Germanistka i romanistka, nauczycielka, tłumaczka przysięgła, autorka, obecnie na emeryturze. Ma w swoim dorobku publikacje różnego typu: podręczniki i zbiory ćwiczeń do nauki języków obcych, fachowe artykuły teoretyczne, ale także teksty literackie w polskich oraz niemieckich antologiach. W roku 2015 krakowskie wydawnictwo WIR wydało jej książeczkę dla dzieci Smok Rubinito w Polsce, przeznaczoną do nauki czytania ze zrozumieniem. Trzy lata później, wraz z koleżanką, Ursulą Safar, opublikowała w Niemczech powieść Bleibbeiunsnoch. Działa w dwóch niemieckich grupach autorskich: Schreibkreis Prosaik oraz Haiku-Gruppe w Halle nad Soławą. Publikuje w Internecie (Facebook, www.lehrermarktplatz.de).

Urodzona 16 marca 1997r. w Nowym Sączu, absolwentka filologii polskiej o specjalności nauczycielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie studiuje filologię polską i nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego na Uniwersytecie Pedagogicznym. Od października 2020 publikuje w czasopiśmie Bezkres. Pisze poezje od 14 roku życia. Interesuje ją głównie literatura XIX wieczna i początku XX wieku, często z niej czerpie natchnienie do pisania swoich wierszy. Jej ulubionymi poetkami są Halina Poświatowska i Maria Pawlikowska–Jasnorzewska. Przez rok 2018-2019 wiceprzewodnicząca koła naukowego Młodej Polski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Występowała na scenie Teatru Słowackiego i Piwnicy pod Baranami na wieczorach poezji organizowanych przez to Koło Naukowe. Publikuje wiersze na instagramie: polonistka.pisze i na facebooku: Maria.Węgrzyn.Wiersze.

Urodzona w Brzozowie w 1982 roku. Niespokojny, acz ustatkowany życiem rodzinnym duch. Prywatnie żona jednego Męża, mama dwójki Dzieci. Za wkład w kulturę została nominowana na Osobowość Roku 2018 przez gazetę Nowiny. Obecnie związana jest z Ruchem Poetyckim Zgrzyt. Bibliografia: Drabina – 1997, Almanach Ruchu Poetyckiego Zgrzyt – 2016, Poezja współczesna o wielu twarzach – antologia – 2017, Dusza w hamaku – 2018, Almanach wierszy krakowskich – 2018 Almanach Ruchu Poetyckiego Zgrzyt – 2018, Magia wersów – Almanach – 2019, Poeci niezależni – Antologia 1 – 2020, Magia wersów – Rozkołysanie – 2020, Peron Literacki – Antologia jubileuszowa – 2020, A ja kocham Mikołaja – Antologia dla dzieci – 2020, Almanach Ruchu Poetyckiego Zgrzyt – 2020.

Urodziła się 14 XI 1957r. w Kościanie (w Wielkopolsce). Przez wiele lat pisała do „szuflady” (od 1988 roku z przerwą na szpital, powróciła do pisania w 1997r.). Bardzo dużo zawdzięcza Annie Seniuk, która zachęcała i zachęca ją do pisania wierszy. Od czternastu lat należy do Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Ma w swoim dorobku trzy tomiki: Niebieskie Otchłanie (2003), Po tamtej stronie tęczy (2006) i A ja cię kocham (2008), a także publikacje w kilkunastu Antologiach m.in. w E-Skwerku, Polarach; grup poetyckich: E–Literaci, Peron, W deszczu metafory i kilku innych grupach na Facebook’u. Ma za sobą 49 wieczorów autorskich. Pierwszy wieczór odbył się w Górze dzięki Maciejowi Kostykowi w LO im. Adama Mickiewicza. W styczniu 2007 roku została nagrana płyta z „Nie domykaj drzwi za sobą”. W 2007r. otrzymała wyróżnienie na Konfrontacjach LSTK w Lesznie. Jej wiersze są także drukowane w zbiorowych zeszytach Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, w Angorze. Brała udział w kilku warsztatach literackich w Pszczyńskiej Jesieni Poetyckiej. Mieszka w Rydułtowach, gdzie należy do Grupy Literackiej ZWROTKA oraz do Grupy WYTRYCH – w Rybniku. Od prawie roku redaguje w miesięczniku KLUKA Kącik z Poezją. Kocha poezję, przyrodę i ludzi. Od dziesięciu lat jest szczęśliwą mężatką, mieszkającą na Śląsku.

Ur. 18 września 2003 roku w Łodzi – młoda autorka, uczennica Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Interesuje się literaturą i językiem angielskim. Poezją zaczęła zajmować się w lutym 2019 roku. Jej największym autorytetem, a zarazem osobistą ostoją i wzorem do naśladowania jest Tadeusz Różewicz – wybitny poeta, dramaturg i scenarzysta. Olga Woźniak zadebiutowała w czerwcu 2019 roku tomikiem wierszy w Zeszytach Jagiellońskich. Piśmie Uczniów, Nauczycieli i Przyjaciół LO im. Króla Władysława Jagiełły w Płocku. Swoją twórczość publikowała także na łamach magazynów literackich Akant (wrzesień 2019, luty 2020, marzec 2020) oraz Bezkres (lipiec 2020).

Mieszkanka Gdańska, psycholog, miłośniczka podróży, morza, filozofii, bibliofil. Autorka książek psychologiczno pedagogicznych Jak pies wpływa na rozwój dziecka?, Kraina bajek – Wierszyki i opowiadania terapeutyczne, Twórcza dogoterapia – O psie bez psa oraz powieści Grecka widokówka. Wydała także tomik Greckie wspomnienie, w którym zabiera czytelników do Grecji śladami swoich wspomnień. Wiersze publikuje także w czasopiśmie artystyczno – literackim Bezkres oraz w almanachach. Współautorka czasopisma Zajęcia z psem oraz autorka licznych artykułów z zakresu psychologii i dogoterapii.

Rocznik 1972. Absolwent polonistyki na UMCS (specjalność edytorsko–medialna). Studiował również jako wolny słuchacz filozofię i politologię. Doktorant wydziału Nauk Politycznych UMCS (w zawieszeniu). Pracował w studenckim radiu Centrum (Lublin), Puls (Lublin), Top (Lublin), oraz kieleckim TAK, był korespondentem radiowej Trójki. Współpracował także z publicznym Radiem Lublin. Publikował w pismach Próba, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski , Praca i Życie Za Granicą, Nowej Okolicy Poetów, Akcent, Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym, magazynie Kontury, miesięczniku Dziś, miesięczniku Poezja DZISIAJ, The Irish Polish Society Yearbook oraz piśmie literackim ENIGMA. Był także korespondentem tygodnika Przegląd i redaktorem dwumiesięcznika Imperium Kobiet. Od 2005 roku w Irlandii. Na przełomie 2005/2006 był redaktorem naczelnym tygodnika Strefa Eire. W latach 2006 – 2008 wydawca i redaktor naczelny miesięcznika Wyspa. Wydał trzy przewodniki dla polskich emigrantów Irlandzki Niezbędnik. Irish ABC. Od roku 2008 do 2012 redaktor naczelny tygodnika Kurier Polski. W latach 2008 – 2009 był także irlandzkim korespondentem Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej. Wydawca i prezenter programu Polska Tygodniówka (ponad 650 wydań) nadawanego w każdą środę w dublińskiej rozgłośni NEAR 90,3FM. Od 16 grudnia 2011 roku także związany z Radiem WNET Krzysztofa Skowrońskiego. Obecnie dyrektor muzyczny stacji. Był także dyrektorem Polskiego Radia – Polskiego Radia dla Zagranicy. Autor czterech tomików wierszy: Oczy, które… (1990), Czekanie na świt (1992) i Biały (1995) i Nocne Czuwanie (2012) oraz arkusza poetyckiego Zaklinator (Warszawa 2019). Jego wiersze drukowano w ponad trzydziestu antologiach poetyckich, m.in. Opisać Swój Świat (Zamość 1995), Harmonia Dusz (Warszawa 2011), Piękni Ludzie (Londyn – Warszawa 2013), Anthology Of Slavic Poetry (London 2016) czy Antologii Poetów Polskich 2018 (Pisarze.pl 2019). Jego wiersze tłumaczono na języki: angielski, rosyjski, bułgarski i niemiecki. Popularyzator polskiej literatury w Republice Irlandii na antenie Radia NEAR FM. Napisał ponad 1,2 tysiąca recenzji i artykułów poświęconych muzyce. Jego samodzielne rozdziały pojawiły się m.in. w My lunatycy. Rzecz o Republice Krzysztofa Janiszewskiego i Anny Sztuczki (Wydawnictwo Muza) czy Marek Jackowski: pięciolinia życia Renaty Bednarz (Wydawnictwo Zielona Gałązka). Rok 2011 przyniósł nominację do nagrody Polak roku w Irlandii. Tomasz Wybranowski wyróżniony został przez środowiska polonijne w Irlandii nagrodą „dziennikarz roku 2010”. Rozpoczął studia doktoranckie na wydziale Nauk Politycznych UMCS. Do tej pory ukazało się jego sześć artykułów naukowych poświęconych mediom, głównie imigracyjnym.

Z

Urodził się w 1980r. w Częstochowie, mieszka na stałe w miejscowości położonej niedaleko tego miasta, Mstowie. Sztuką zafascynował się od dzieciństwa i już jako dziecko wykonywał rysunki postaci kreskowych. Dziś talent ten wypracował i wykorzystuje jako projektant okładek książek lub szkiców do dzieł. Wena pisarska objawiła się u niego tuż po studiach i wtedy powstały pierwsze dzieła, początkowo chowane do szuflady. Kiedy postanowił wziąć udział w konkursach ( w których bierze czynny udział do dziś i ma na swym koncie nagrody), oraz przyłączyć się do grup i stowarzyszeń literackich takich jak Kawiarenka Poetycka, Klub Poetów Niepokornych, Poezja bez Cenzury…, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Częstochowskiego Stowarzyszenia Literackiego Li–twa i Anafora, emultipoetry – pisanie na murach i wielu innych, w efekcie wydał swoje dzieła. Na swoim koncie ma ich cztery: tomik poetycki 4 pory roku, zbiór opowiadań Młynek, opowiadanie kryminalne – Zagadki Profesora Frączka – Krakowskie tajemnice i dla młodzieży Wiola i ja. Oprócz tego bardzo dużo publikacji i wydań zbiorowych, których liczba z roku na rok rośnie. Jest współzałożycielem grupy Klub Poetycki – Akweny weny, redaguje pismo literackie Bezkres i uczestniczy w różnych akcjach promujących czytanie.

Poeta, redaktor, krytyk literacki. Urodził się 9.12.1956r. w Łodzi, od 1981 roku mieszka w Zduńskiej Woli, gdzie współtworzył Klub Literacki TOPOLA oraz Klub Twórczej Pracy BEZ AUREOLI. Członek Związku Literatów Polskich. Laureat około 250 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich oraz wielu nagród literackich m.in.: POLCUL FOUNDATION (w kapitule m.in. Jerzy Giedroyć, Gustaw Herling–Grudziński, Jan Nowak–Jeziorański) oraz za całokształt twórczości literackiej: IANICIUSA imienia Klemensa Janickiego, Nagrody Ekspresjonistyczną FENIKSA im. Tadeusza Micińskiegoi SUPER CYSIORA. Jest autorem ponad półtora tysiąca publikacji w ogólnopolskiej, emigracyjnej i zagranicznej prasie literackiej. Swoje wiersze i teksty krytyczne publikował w około 250 antologiach literackich. Były tłumaczone na języki: rosyjski, łotewski, chorwacki, bośniacki, serbski, słoweński, grecki, włoski i angielski. Wydał 17 tomów poetyckich, w tym ostatnio: Kiedyś (2014) – Nagroda Literacka im. Ryszarda Milczewskiego–Bruno i wyróżnienie XXXVII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz budzik z opóźnionym zapłonem – nominacja do Nagrody Literackiej 43. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, (2019) i dopóki budzik tyka (2020).

Urodzony w 1972 roku poeta, prozaik, dziennikarz, działacz społeczny. Autor wielu publikacji i opracowań literackich. Debiutował w 1999 roku tomikiem Spojrzenia (WBP im. Ł. Górnickiego w Białymstoku). W listopadzie ub.r. ukazał się jego najnowszy tom poezji Pocztówka z Père Lachaise (Wydawnictwo FONT, Poznań). Jego prace ukazały się na łamach magazynów literackich, w antologiach poezji, almanachach oraz w wydawnictwach autorskich (jak np. Ojczyzna, Mała Ojczyzna i tożsamość narodowa w twórczości Jana Leończuka, Białystok 2007). Jest laureatem prestiżowej nagrody Złotych Sów Polonii (tzw. Polonijnych Oskarów), przyznawanej corocznie w Wiedniu przedstawicielom światowej Polonii za ich wkład w życie Polaków poza granicami kraju. Mieszka w Londynie. Jest dziennikarzem. Współpracuje z mediami i wydawnictwami w Polsce oraz środowiskami polonijnymi na całym świecie.

Poetka, recenzentka, tłumacz. Autorka 11 zbiorów poetyckich oraz książki biograficznej Mały pisarczyk z Małoszyc, opartej na wywiadzie ze Stanisławem Stanikiem. Członek ZLP, SAP, grupy literacko-muzycznej „Terra Poetica” oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Wiersze poetki zostały przetłumaczone na język ukraiński, litewski, rosyjski, angielski, francuski, telugu i węgierski. Jest obecna w licznych antologiach, w tym również międzynarodowych. Jej nazwisko znajduje się w Mini-słowniku biograficznym polskich współczesnych poetów religijnych. Od 2007 roku aktywnie współpracuje z pismem społeczno-kulturalnym Własnym Głosem. W latach 2008–2017 należała do zespołu redakcyjnego dodatku Myśl Literacka w tygodniku Myśl Polska. W 2017 roku rozpoczęła pracę w Metaforze Współczesności – periodyku międzynawowej grupy literackiej «Kwadrat». Laureatka szeregu konkursów poetyckich. Juror w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach literackich.

%d bloggers like this: