Kredyt mieszkaniowy

Większość osób nie może sobie pozwolić na kupienie mieszkania, domu lub działki
za własne oszczędności. Nie oznacza to jednak, że musimy skazywać się na mieszkanie z rodzicami albo w wynajmowanych mieszkaniach. Jeżeli tylko pracujesz i masz stały dochód, masz szansę kupić własny lokal i przestać płacić innym, a rozpocząć życie na własną rękę i inwestowanie we własne mieszkanie.

Taką szansę daje ci kredyt mieszkaniowy oferowany obecnie przez wiele banków – możesz za jego pomocą sfinansować swoje marzenia o własnym mieszkaniu lub domu. Wbrew pozorom, nie trzeba bardzo wiele zarabiać, aby mieć zdolność kredytową – już 2.000 złotych miesięcznie netto daje szansę na kredyt przewyższający kwotę 100.000 złotych. Kredyt jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, gdyż pozwala ci kupić mieszkanie, nawet gdy nie posiadasz nawet żadnych oszczędności, oraz rozkłada koszty tego zakupu na kilkadziesiąt lat.

Warto więc zastanowić się nad wzięciem kredytu mieszkaniowego. Należy jednak pamiętać, że jest to decyzja na wiele lat i trzeba ją dobrze przemyśleć – w tym wybrać odpowiedni bank, walutę kredytu (zwykle jest to wybór między złotówką a frankiem szwajcarskim), okres spłaty i sposób spłacania (raty stałe lub malejące). Wiąże się to z pewnym wysiłkiem, jednak warto go podjąć, bo satysfakcja z posiadania własnego mieszkania jest z pewnością wystarczającą nagrodą.

Co się stanie, jeśli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt pornosy za darmo?

Zaciągając kredyt mieszkaniowy kredytobiorca powinien liczyć się z długoterminowym obciążeniem swoich dochodów. Jednakże nie ma wpływu na nieprzewidziane zdarzenia, które zmniejszają wysokość osiąganych przezeń dochodów a w konsekwencji wpływają na spłatę kredytu w terminie. Takie zdarzenia banki biorą pod uwagę. Jeśli kredytobiorca przestaje spłacać kredyt bank wysyła zawiadomienie (monit) z prośbą o uiszczenie należnej raty wraz z kosztami (odsetki karne za zwłokę, koszt wysłania monitu) w określonym czasie. Kiedy monity nie skutkują bank rozpoczyna postępowanie egzekucyjne, które ma na celu ściągnięcie zaległych należności wraz odsetkami przez przejęcie przedmiotu stanowiącego zabezpieczenie kredytu. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego jest uzależnione od procedur wewnątrz bankowych. Obecnie banki umożliwiają swoim klientom zawieszenie spłaty kredytu na określony czas, pod warunkiem, że kredytobiorca wystąpi z pisemną prośbą o odroczenie płatności i że nie posiadał dotychczas zaległości w spłacie kredytu.