Jak to dobrze, że po trudnej rozmowie z klientem można wrócić do oglądania nowo dodanych zdjęć z wakacji szkolnego kolegi, który umieścił je w serwisie społecznościowym. Jak to miło myślami uciec, gdzieś daleko od problemów z uporczywymi klientami i sprawdzić wartość licytacji przedmiotów wystawionych do sprzedaży w portalu aukcyjnym. Dobrze, że można to zrobić w pracy, bo zagonieni i pochłonięci innymi sprawami nie mamy już czasu, by robić to w domu.

Szczególna w ostatnich latach moda na portale społecznościowe wprowadziła niemały zamęt w wielu firmach. Zachwiała efektywnością i wydajnością pracy. Cóż mogli zrobić przedsiębiorcy, gdy godziny spędzone przez ich podwładnych w pracy, stały się godzinami przeglądania profili znajomych, komentowania zdjęć czy dyskutowania na forach?

Mogli na przykład poprosić administratora firmowej sieci o sporządzanie raportu o stronach internetowych przeglądanych przez pracowników w czasie pracy, a następnie wskazać te, które mają zostać zablokowane pozycja seksualna.

Generowanie graficznych raportów o odwiedzanych stronach dla zarządu firmy jest ciekawą funkcjonalnością zintegrowanego urządzenia UTM NETASQ. Na podstawie uzyskanego raportu managerowie mogą podejmować decyzje o blokowaniu dostępu do najczęściej odwiedzanych przez pracowników witryn, niezwiązanych z działalnością firmy. Urządzenia NETASQ wyposażono w specjalny Filtr URL do blokowania stron internetowych. Filtr ten umożliwia blokowanie stron według kategorii tematycznych do jakiej są przydzielone jak np. serwisy społecznościowe (nasza-klasa.pl, facebook.pl) czy portale internetowe (Onet.pl, Interia.pl, wp.pl). Oprócz tego administrator może sam zdefiniować własne kategorie adresów, korzystając z zapisów dziennika aktywności użytkowników w sieci.

Zarządzanie urządzeniem NETASQ UTM odbywa się z poziomu graficznej konsoli Administration Suite, w skład której wchodzą 3 aplikacje:

NETASQ Unified Manager do administrowania i konfiguracji,
NETASQ Real-Time Monitor do śledzenia pracy sieci w czasie rzeczywistym,
NETASQ Event Reporter do tworzenia raportów.

Poniżej przykład jak zablokować serwis „blog.pl” tylko jednemu, wybranemu użytkownikowi z sieci.

słowa kluczowe: netasq f60, vpn krok po kroku, netasq vpn client, netasq f25, netasq vpn ipsec, netasq ssl vpn, dagma netasq, netasq snmp, netasq syslog, netasq ipsec vpn, firewall qos, netasq ipsec