Obecnie na rynku działa wiele sieci sklepów spożywczych, odzieżowych, obuwniczych. W sieciach zrzeszone są także saloniki prasowe, księgarnie, wiele drogerii. Tego rodzaju placówki handlowe najczęściej rezygnują z tradycyjnych kas fiskalnych. Klasyczna Posnet kasa fiskalna nie pozwala bowiem na pracę w połączeniu z komputerem i innymi kasami. Dla sieci handlowych zaprojektowane zostały kasy systemowe. Pozwalają one na wygodne połączenie szeregu kas z komputerem. W ten sposób kierownik czy menadżer placówki może wygodnie zarządzać całą siecią sprzedaży. Kasy są połączone z komputerem, gdzie program do obsługi gospodarki magazynowej pozwala przyjmować towar (dokumenty PZ).
Kasy systemowe są również kompatybilne z wieloma urządzeniami, które usprawniają sprzedaż. Chodzi tutaj o czytniki kodów kreskowych, elektroniczne wagi, terminale do obsługi kart płatniczych.
Dane ze wszystkich kas fiskalnych w czasie rzeczywistym są transmitowane do komputera. To pozwala na wygodne śledzenie historii sprzedaży, porównywanie utargu w poszczególnych placówkach czy na konkretnych stanowiskach kasowych.